Zamknij
REKLAMA

Wolontariat pomoże zdobyć wymarzoną pracę

12:48, 30.11.2019 | materiały partnera

Absolwenci szkół zawodowych, średnich i studiów wydają się startować w karierę zawodową ze słabszej pozycji, niż osoby będą ce na rynku pracy od lat. Powodem jest brak doświadczenia zawodowego, którego od kandydatów oczekują pracodawcy. Tymczasem nie zawsze musi tak być. Wystarczy poświęcić część swojego wolnego czasu na wolontariat i w ten sposób zdobyć potrzebne doświadczenie.

Doświadczenie zawodowe – nie lekceważ tego wymogu

O tym, jak ważne dla przyszłego pracodawcy jest doświadczenie zawodowe kandydata, można przekonać się już na etapie poszukiwania zatrudnienia i przeglądania serwisów pośredniczących, np. Pracuj.pl. Wspominają o tym niemal wszystkie oferty pracy.

Do zdobycia w niedalekiej przyszłości wymarzonego stanowiska można przygotować się wcześniej. Pomocna w tym będzie praca w wolontariacie. Nie wymaga ona pełnej dyspozycyjności. Możesz więc podjąć ją bez obaw, że obowiązki zabiorą Ci czas potrzebny na naukę.

Jakie doświadczenie zdobędziesz w wolontariacie?

Pracując w roli wolontariusza można stawiać pierwsze kroki w niemal każdym zawodzie. To nie tylko pomoc osobom potrzebującym wsparcia i będącym w trudnej sytuacji zawodowej. Obecnie z tej formy współpracy korzystają również firmy komercyjne, korporacje i instytucje państwowe. Wolontariusz pracuje dla nich nieodpłatnie. Ma mniejszy zakres obowiązków, niż pracownicy. Mniejsza jest też jego odpowiedzialność za wykonywanie zadań. Doświadczenie zdobyte w tym czasie to jedyna korzyść. W przyszłości może okazać się niezwykle cenną.

Jako wolontariusz możesz w praktyce nauczyć się podstawowych rzeczy przydatnych np. w organizowaniu koncertów. Cennym doświadczeniem może okazać się również zaangażowanie w przygotowanie konferencji lub choćby wolontariacka pomoc biurowa. Każda okazja jest dobra, by poznać tajniki przyszłego zawodu nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Przyszły pracodawca ucieszy się, gdy nie będzie musiał wprowadzać Cię w podstawowe obowiązki. Od razu zabierzesz się za wykonanie powierzonych Ci zadań.

Pomyśl o wolontariacie za granicą

Myśląc o pracy w wolontariacie rozejrzyj się, czy masz możliwość odbycia jej poza granicami Polski. Podniesiesz swoje kompetencje językowe, poznasz kulturę obcego kraju i specyfikę pracy w danym zawodzie wpisaną w realia różniące się od polskich. Przy okazji nauczysz się zarządzania czasem, organizacji pracy oraz odpowiedzialności za swoje działania.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA