Zamknij

Uprawa truskawek na działce krok po kroku

00:02, 22.04.2020 | .

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców uprawianych w Polsce. Skala  produkcji  sprawia,  że nasz kraj zaliczany jest do grona czołowych producentów w Unii Europejskiej. Coraz więcej z nas decyduje się także na amatorską uprawę truskawek w ogródkach czy na działkach. Zobacz, jak wybrać najlepsze odmiany truskawek oraz zapewnić roślinom odpowiednie warunki wzrostu.

Jak wynika z analiz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w ostatnich latach areał uprawy truskawek w Polsce kształtuje się na poziomie około 50 tys. ha, a zbiory w zależności od warunków pogodowych wynoszą 178–205 tys. ton. Największe uprawy tych owoców znajdują się na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego. Uprawa truskawek w Polsce prowadzona jest przede wszystkim w gospodarstwach małych (od 1 do 10 ha).

Jakie odmiany truskawek wybrać?

Eksperci portalu KalendarzRolnikow.pl podkreślają, że w Polsce  dostępnych  jest  wiele  odmian  truskawek  o  zróżnicowanych  terminach owocowania. Popularnymi i, co ważne, smacznymi odmianami wczesnymi oraz średniowczesnymi są m.in.: „Alba”, „Polka”,  czy „Senga  Sengana”.  Powszechnie  uprawianymi  odmianami  późnymi  i bardzo późnymi są z kolei m.in.: „Perła”i „Malwina”.

Jedną z najnowszych odmian jest Grandarosa. Sprawdź!

Jak i kiedy sadzić truskawki?

Jakie warunki uprawy truskawek?

Truskawki najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, glebie żyznej i zasobnej w próchnicę. Optymalne pH gleby dla truskawki wynosi od 5,5 do 6,2. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawożenie i pielęgnacja krzaczków. Jak o to zadbać? Skorzystaj z porad, które znajdziesz na portalu KalendarzRolnikow.pl

(mat. we współpr. z serwisem kalendarzrolnikow.pl)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%