Zamknij

ORŁY Stolarstwa: Co poradzić na trwałe zabrudzenia blatu drewnianego?

10:32, 18.05.2020 | materiały partnera

Twój ulubiony stół dzieci potraktowały atramentem lub kredkami świecowymi? A może ktoś na naturalnym, drewnianym blacie postawił gorący kubek z kawą? Zniszczenia są widoczne i zwykłe mycie niewiele tu pomoże. Nie martw się! Jest na to kilka sposobów.

Szlifowanie drewna

W przypadku, gdy Twój blat jest drewniany, a widoczne na nim zabrudzenia są zbyt trwałe by usunąć je płynami czyszczącymi, sięgnij po papier lub gąbki ścierne. Przy niewielkich rysach wystarczą materiały o małej gradacji, gdy konieczne jest szlifowanie całego blatu – zainwestuj w grubszą gradację lub pożycz profesjonalną szlifierkę. Praca ręczna przy dużych powierzchniach zajmuje bardzo dużo czasu. Szlifowaną powierzchnię należy później oczyścić z pyłu i zabezpieczyć olejem lub lakierem (w zależności od tego co nałożone jest na resztę stołu lub jakie są Twoje upodobania). Oczywiście trudno tu o efekt stołu „prosto ze stolarni”, ale jest to szybkie i budżetowe rozwiązanie.

Poszalej z kolorem

Nie lubisz pyłu w domu? Nie musisz szlifować blatu stołu, jeśli jesteś gotowa na zmianę w jego wyglądzie. Wystarczy oczyścić jego powierzchnię benzyną lakową i zabrać się za malowanie. Wybór farb do drewna jest teraz przeogromny: matowe, z połyskiem, białe, drewnopodobne, kolorowe, metaliczne. Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej. Blat w jednym kolorze, a może w paski? Przecierany? Przemyśl to dokładnie, bo stół może stać się największą ozdobą całego salonu.

Wykorzystaj plamę

Na drewniany blat toaletki wylał Ci się olej, który wypadł z Twojej kosmetyczki? Drewno wchłonęło tłustą maź i została widoczna plama… Kup profesjonalny olej do drewna o podobnej gęstości do wylanego lub zastosuj kuchenną oliwę na całej połaci blatu. Koloryt się wyrówna i tłusta plama nie będzie już więcej denerwować.

Okleina meblowa

Ten kawałek folii PVC to coś, co pokochasz w problemach z meblami. Szybko i łatwo zakryjesz plamy oraz drobne ubytki nawet na większych meblach. Okleinę możesz dobrać pod kolor drewna, w fikuśne wzorki lub jako uzupełnienie barw Twojego wnętrza. Z tym dodatkiem obrus nie jest już potrzebny – z blatu oklejonego folią łatwo wszystko zmyjesz, a w razie kolejnej katastrofy nakleisz kolejny pasek.

Zaufaj fachowcom

Skomplikowane zabrudzenia lub/i połączone z ubytkami drewna na blacie ukochanego stołu po babci mogą wymagać fachowego podejścia. Doświadczony stolarz z łatwością oceni czy renowacja stołu jest możliwa i opłacalna. Najlepszych specjalistów w branży znajdziesz na stronie ORŁÓW Stolarstwa, gdzie internauci przewagą pozytywnych ocen wybierają fachowców, którym zaufali.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%