Zamknij

Beautiful Company we Wrocławiu - dobry lider!

artykuł sponsorowany + 11:44, 10.02.2021 Aktualizacja: 11:44, 10.02.2021

Czy da się jednoznacznie wyszczególnić jakie zachowania będą charakteryzowały dobrego lidera? Przewodzenie firmowymi projektami nie jest łatwe, nawet dla menadżerów o naturalnych predyspozycjach do pełnienia takich funkcji. Jak jednak wykorzystywać zasoby własne oraz zespołowe, by zyskać w wyścigu po biznesowe zwycięstwo?

W opinii Beautiful Company sp. z o.o. sp. k. efektywna praca z przywiązaniem, jakie tworzy się w każdym zespole oraz różnorakimi emocjami (i ich zmianami w czasie) najlepiej opisują zadania, jakie stoją przed przywódcą. Zajęcie się tymi aspektami wymaga zaangażowania wiedzy z zakresu motywacji, inteligencji emocjonalnej oraz wykorzystania kompetencji miękkich lidera. Dobranie do tego odpowiednich narzędzi będzie więc jego indywidualną decyzją opartą o własne doświadczenia, cechy charakteru oraz znaki szczególne stylu pracy zarządzanego zespołu.

Mając na uwadze powyższe, przywódca ma dość szeroki wachlarz postaw do wyboru. Podczas całej swojej pracy nie musi się jednak ograniczać tylko do jednego stylu. Może on się zmieniać w czasie, w zależności od sytuacji oraz składu konkretnego zespołu. Każda rotacja powinna wymuszać pewne delikatne zmiany w obrębie zarządzania.

Z samej zasady, osoba, która pełni funkcję kierownika ma już pewien autorytet u członków zespołu. Wykonuje zupełnie inne zadania, opierające się m.in. na delegacji obowiązków, sprawdzaniu postępów w pracy podwładnych oraz udzielaniu im wskazówek. Naturalnie więc będzie przez zespół traktowana jako lider. Umiejętne wykorzystanie tej „prawnej” pozycji będzie skutkowało pozytywnymi efektami pracy grupy.

Umiejętne wykorzystywanie nagród oraz kar. Metoda „kija i marchewki” bywa najczęściej wykorzystywaną formą pełnienia władzy. Jeśli wiemy jakie są motywatory naszego zespołu oraz poszczególnych jego członków, wówczas możemy spożytkować tę wiedzę w celu sprawniejszego wykonywania zadań. Jednej osobie wystarczy nagroda słowna, innym będą potrzebne twardo ustalone terminy oddania poszczególnych części projektu.

Do pełnienia władzy możemy wykorzystać również swoją wiedzę i umiejętności, których poziom wyróżnia się pozytywnie na tle grupy. Będąc ekspertem w swojej dziedzinie wzbudzamy respekt wśród współpracowników. Chcą się od nas uczyć, a więc chętniej wykonują zadania, pytają jak zrobić je jeszcze dokładniej oraz szukają rozwiązań, by zabłysnąć liderowi.

Na koniec typ, który sprzyja szczególnie osobom łatwo nawiązującym relacje z innymi. Cała władza opiera się w tym szczególnym wypadku na więziach, które łączą nas z członkami zespołu. W wypadku, gdy ludzie darzą nas sympatią, będą chętnie wykonywali zadania, kiedy tylko ich o to poprosimy. Polecenia nie wydają się wówczas tak formalne – nabierają bardziej przyjacielskiej formy, która sprawia, że wszystkim w biurze pracuje się łatwiej (bez nadmiernej presji).

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%