Zamknij

Jakich formalności należy dopełnić po spłacie kredytu samochodowego?

12:31, 31.03.2025 Aktualizacja: 12:34, 31.03.2025

Każdy, kto wziął kredyt na samochód, wie, że należy go spłacić. Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić po spłaceniu ostatniej raty, by skutecznie zamknąć kredyt i stać się w pełni właścicielem pojazdu.

 

Całkowita spłata kredytu samochodowego i rozliczenie z bankiem

Aby wyliczyć kwotę niezbędną do całkowitej spłaty kredytu samochodowego, musimy znać wysokość kapitału pozostałego do spłaty, odsetek naliczonych do dnia spłaty kredytu oraz ewentualnych dodatkowych kosztów (wynikających np. z Tabeli Opłat i Prowizji). Jeśli dojdzie do ich uregulowania w całości, można mówić o całkowitej spłacie kredytu na samochód.

Po uregulowaniu ostatniej wpłaty bank powinien dokonać z klientem rozliczenia końcowego i dostarczyć dokument potwierdzający całkowitą spłatę zobowiązania. W Toyota Bank odbywa się to po rozliczeniu spłaty, a dokumenty potwierdzające zakończenie umowy kredytowej są wysyłane do klienta w ciągu 14 dni od momentu jej zamknięcia.

Ważne! Warto pamiętać o regularnej spłacie rat kredytu samochodowego, bowiem wszelkie opóźnienia w płatnościach wpływają na twoją zdolność kredytową. Jeżeli raty nie będą spłacane lub pojawią się opóźnienia, bank prześle te informacje do Biura Informacji Kredytowej, co negatywnie wpłynie na twoją ocenę punktową BIK, czyli tzw. scoring BIK. Konsekwencją tego mogą być problemy z zaciągnięciem kolejnego kredytu w przyszłości.

Spłata samochodu na kredyt i zniesienie zabezpieczeń na pojeździe

Zdarza się, że wzięcie kredytu samochodowego wiąże się z koniecznością ustanowienia na pojeździe zabezpieczeń jego spłaty, takich jak przewłaszczenie lub cesja praw z polisy ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeśli taka sytuacja miała miejsce, to po spłacie kredytu należy pamiętać o wykonaniu pewnych czynności.

  • W przypadku przewłaszczenia koniecznie trzeba dopilnować przeniesienia pełnych praw własności na kredytobiorcę. W tym celu bank powinien przekazać swojemu klientowi odpowiednie dokumenty potwierdzające zniesienie przewłaszczenia.
  • Gdy zabezpieczeniem była cesja praw z polisy ubezpieczeniowej, należy przekazać ubezpieczycielowi informację o spłacie kredytu i znieść cesję praw na rzecz banku. To jest bardzo ważne, ponieważ jeśli nie zniesiemy zapisu o cesji w przypadku ewentualnej szkody, odszkodowanie nie trafi bezpośrednio do właściciela pojazdu, a do banku.

Aktualizacja danych w wydziale komunikacji i przechowywanie dokumentów

Po zniesieniu zabezpieczeń właściciel pojazdu musi udać się do właściwego wydziału komunikacji (ze względu na miejsce zamieszkania), aby zaktualizować dane w dowodzie rejestracyjnym. W tym celu należy wypełnić wniosek oraz przedstawić dokumenty potwierdzające tożsamość (dowód osobisty) oraz pełną własność i ewentualne zaświadczenia od banku o zwrotnym przeniesieniu prawa własności pojazdu. Dzięki temu w dokumentach samochodu będą widniały aktualne informacje o jego właścicielu.

Pamiętaj również, żeby nie wyrzucać dokumentacji związanej ze spłaconym kredytem. Wszystkie dokumenty dotyczące jego spłaty, zniesienia zabezpieczeń oraz aktualizacji danych, warto przechowywać w bezpiecznym miejscu. Mogą one okazać się przydatne w przyszłości, na przykład przy sprzedaży pojazdu lub w sytuacjach spornych.

Samochód na raty w kredycie niższych rat Toyota Easy (RRSO 12,14%) – elastyczne zakończenie umowy

Wiele osób myśli, że spłacając samochód na raty, musi go zatrzymać po zakończeniu umowy kredytowej. W większości przypadków tak jest, ale nie w Toyota Bank. Przykładowo osoby kupujące auto w ramach Kredytu niższych rat Toyota Easy w Toyota Bank (RRSO 12,14%, kalkulacja dokonana na 12.12.2024 r. dla reprezentatywnego przykładu), mają do wyboru aż trzy opcje zakończenia umowy po upływie okresu kredytowania.

  1. Wymiana samochodu na nowy – po 3 lub 4 latach można zostawić kredytowane auto w rozliczeniu u dilera i wybrać nową Toyotę. Jest to rekomendowane rozwiązanie dla osób, które chcą niemal stale jeździć nowym samochodem i korzystać z różnych modeli marki.
  2. Rozłożenie płatności na raty – jeśli chcesz zatrzymać swoją Toyotę, możesz zamienić ostatnią, większą ratę na wygodne płatności miesięczne w ramach nowej umowy kredytowej (refinansowanie).
  3. Zatrzymanie samochodu – klasyczne rozwiązanie, w którym po spłacie ostatniej raty kredytu w całości, stajesz się pełnoprawnym właścicielem pojazdu bez dalszych zobowiązań wobec banku.

Każda z tych możliwości zakończenia umowy kredytowej wymaga dopełnienia innych formalności, a o ich szczegółach poinformuje cię bank.

Zadbaj o formalności po spłacie kredytu i ciesz się swoim autem

Całkowita spłata kredytu samochodowego to nie tylko koniec zobowiązań finansowych wobec banku, ale także konieczność dopełnienia kilku formalności. Dzięki nim zyskasz pełne prawo własności do pojazdu. Zadbaj o każdy szczegół, bo wtedy możesz cieszyć się swoim samochodem bez obaw o ewentualne komplikacje prawne lub administracyjne.

Pamiętaj również o elastycznych opcjach zakończenia umowy oferowanych w ramach Kredytu niższych rat Toyota Easy w Toyota Bank. Pozwalają one dostosować decyzję o zakończeniu umowy do twoich bieżących potrzeb i możliwości finansowych.

(Materiał zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%