Zakończył się trwający od stycznia proces, w którym na ławie oskarżonych zasiadali Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski oraz Skarbniczka Gminy Łochów Maria Komuda. Dziś Sąd Okręgowy w Siedlcach ogłosił wyrok uniewinniający oboje samorządowców.
Sprawa dotyczyła realizowanego w latach 2017–2019 projektu pn. „Odnawialne źródła energii w gminie Łochów”. Prokuratura Okręgowa w Zamościu zarzucała burmistrzowi oraz skarbniczce przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych, co miało doprowadzić do powstania szkody majątkowej w wysokości niemal 5 mln złotych.
Po ogłoszeniu wyroku burmistrz Łochowa wydał oświadczenie w formie filmu w swoich mediach społecznościowych:
– Dzisiaj Sąd Okręgowy w Siedlcach wydał wyrok uniewinniający mnie i panią skarbnik w sprawie, która toczyła się przeciwko nam od kilku miesięcy. W uzasadnieniu dosyć szczegółowo sąd opisał, że wszystkie działania, które podejmowaliśmy, były podjęte w zgodzie z prawem i z interesem gminy Łochów. Nie naraziliśmy gminy na żadną stratę – powiedział Robert Gołaszewski.
– Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy nas wspierali w tym trudnym czasie, oczekiwali na rozstrzygnięcie tego procesu sądowego. Dziękuję za waszą modlitwę, wsparcie, dobre słowo i wiarę w naszą niewinność. (…) Chcę wyraźnie zaznaczyć, że ta sprawa jeszcze się nie skończyła. Prawdopodobnie będzie apelacja prokuratury i czeka nas apelacja w sądzie w Lublinie – dodał.
Wcześniej, w trakcie rozprawy, która odbyła się 8 maja, prokurator Mariola Linda-Berestecka podtrzymała zarzuty, domagając się kar w zawieszeniu, grzywien, zakazów pełnienia funkcji publicznych oraz solidarnego naprawienia szkody w wysokości ponad 2,4 mln złotych.
Obrońca oskarżonych, mec. Mateusz Woiński, konsekwentnie wskazywał na brak podstaw do przypisania winy jego klientom, wnosząc o ich uniewinnienie. Dziś sąd przychylił się do tego stanowiska. Jak relacjonował "Tygodnik Siedlecki", sędzia Marek Korczyński podkreślił w ustnym uzasadnieniu wyroku, że zachowanie oskarżonych nie wypełniało znamion zarzucanych czynów ani żadnego innego przestępstwa. Ogłoszenie wyroku spotkało się z reakcją publiczności na sali – rozległy się oklaski.
Przypomnijmy, że w związku z postawieniem zarzutów w lipcu 2024 roku, prokurator zawiesił burmistrza i skarbniczkę w czynnościach służbowych. 28 marca Sąd Okręgowy w Siedlcach zdecydował o uchyleniu środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia ich w pracy, który został nałożony przez prokuraturę 23 lipca 2024 roku. Od tego czasu obowiązki burmistrza pełniła jego zastępczyni, Małgorzata Łotarska.
Burmistrzowi Robertowi Gołaszewskiemu oraz Skarbniczce Gminy zarzucano bezzasadne zawieranie aneksów, a za tym idzie - przedłużanie zakończenia inwestycji - montażu instalacji OZE w gminie, bez naliczania kar umownych za nieterminowe wykonanie zamówienia. W efekcie burmistrzowi zarzucano przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach (ok. 4,3 mln zł).
Wyrok jest nieprawomocny. Strony mogą się od niego odwołać do sądu drugiej instancji.