Zamknij
REKLAMA

Węgrów świętował 100-lecie Odzyskania Niepodległości!

13:52, 12.11.2018 | M.M
Skomentuj
REKLAMA

Za nami obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W Węgrowie wydarzenia poświęcone tej ważnej rocznicy zostały rozłożone na kilka dni. Punktem kulminacyjnym był oczywiście dzień 11 listopada.


Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła sesja popularnonaukowa „Pamięć Miasta - Miasto Pamięci”, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Cieszkowskiego w Węgrowie. Swoje referaty wygłosili Mirosław Roguski - „Drogi do niepodległości” oraz Bogusław Niemirka - „11 listopada 1918 r. w Węgrowie w świetle źródeł archiwalnych”. Podczas sesji rozstrzygnięto również konkursy okolicznościowe skierowane do dzieci i młodzieży.

W piątek 9 listopada w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego, natomiast w przededniu tegorocznego Święta Niepodległości w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się „Zaduszki poetyckie albo dziadowskie deliberacje, czyli sny o wolności”. Poezję przedstawił Dariusz Jakubowski, zaśpiewała sopranistka Katarzyna Thomas, a na fortepianie zagrał Piotr Szafraniec.

W niedzielę kluczową część obchodów rozpoczęła Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Mniejszej. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego, który dzięki wsparciu IPN w tym roku został przebudowany i odrestaurowany. Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki wraz z reprezentującym IPN Kamilem Komorowskim dokonali odsłonięcia pomnika, a ks. dziek. Leszek Gardziński poświęcił go.

Zanim delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem jednego z ojców naszej niepodległości, głos zabrali goście. Burmistrz Krzysztof Wyszogrodzki podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej za sfinansowanie budowy nowego pomnika, który kosztował 40 tys. zł. Głos zabrała także Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska, która opowiedziała o tym jak na przestrzeni roku niepodległość uczcił samorząd powiatowy. Reprezentujący IPN Kamil Komorowski odczytał list skierowany do mieszkańców Węgrowa przez Prezesa IPN, Jarosława Szarka, a Zofia Paczóska odczytała list od Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, która życzyła wszystkim radosnego świętowania pięknej rocznicy. 

Na zakończenie licznie przybyłe delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz Solidarności. Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiedzialna była Miejska Orkiestra Dęta. 

Po części oficjalnej, przyszedł czas na świętowanie na sportowo. XI Bieg Niepodległości przebiegł ulicami miasta w czterech kategoriach wiekowych. Zwieńczeniem miejskich obchodów Święta Niepodległości był koncert „Mazowsze w Koronie”, który odbył się o godz. 19 w Bazylice Mniejszej. Przed węgrowską publicznością zaprezentował się Warszawski Chór Międzyuczelniany pod kierunkiem Borysa Somerschafa – tegorocznego Laureata Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

WyborcaWyborca

3 4

Pani Rejmuza my głosowalósmy na Panią. A nie na PIS a co.teraz P.wyrabia z.tym pisem lepiej się P.donice. 07:00, 13.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

antyanty

5 0

A co ma piernik do wiatraka? Święto Niepodległości jest dla wszystkich, niezależnie od barw politycznych. 19:12, 13.11.2018


0%