Zamknij
REKLAMA

Nowe przedszkole, sale gimnastyczne, remonty. Oświatowy rozwój Gminy Liw trwa

10:31, 30.07.2021 | Redakcja
Skomentuj
REKLAMA

W Gminie Liw inwestycje nie ustają, szczególnie dużo dzieje się w sektorze oświaty. Po sprzedaży budynku po Gimnazjum Gminy Liw, wójt Bogusław Szymański wraz z radnymi postanowił pozyskane środki zainwestować w pozostałe szkoły i przedszkola, aby poprawić uczniom komfort nauki, a nauczycielom warunki pracy. 

- Kiedy zapadła decyzja o sprzedaży budynku dawnego Gimnazjum Gminy Liw na rzecz Powiatu Węgrowskiego, wspólnie z radnymi ustaliliśmy, że zdecydowana większość środków pochodzących ze sprzedaży tego budynku, będzie przeznaczona na cele związane z poprawą naszej bazy oświatowej – powiedział wójt Bogusław Szymański. 

I tak się dzieje. Proces rozpoczął się już w ubiegłym roku, wówczas powstały dwa boiska wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią przy szkołach podstawowych w Ruchnie i Starejwsi. W Starejwsi dodatkowo gmina wyremontowała także salę gimnastyczną. Co warte podkreślenia, na wszystkie te zadania samorząd pozyskał środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu, a dotacje pokryły 50% kosztów inwestycji. Całkowity koszt tych przedsięwzięć to 1,4 mln zł.

Zadania oświatowe kontynuowane są także w tym roku, a największym z nich jest rozpoczynająca się budowa sali gimnastycznej w Liwie. 
- Umowa z wykonawcą została już podpisana, firma w lipcu wchodzi na plac budowy. Prace potrwają do końca sierpnia 2022 roku. Z tą inwestycją wiąże się także wykonanie łącznika pomiędzy szkołą a salą – opowiadał wójt. I jak w przypadku ubiegłorocznych zadań, tu także uda się „pomnożyć” środki uzyskane ze sprzedaży budynku po Gimnazjum Gminy Liw dzięki dofinansowaniu zewnętrznemu. Całkowity koszt budowy sali to 3,5 mln zł, z czego 1 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

Z tego samego rządowego funduszu gmina otrzymała także 2 mln zł na kolejne, olbrzymie w skali gminy oświatowe zadanie, jakim jest budowa nowego przedszkola w Ruchnie. 
- Chcemy przenieść obecne przedszkole, które mieści się w starym, zabytkowym budynku z początku XX wieku. Budynek ten jest zbyt mały na tę ilość dzieci, którą rodzice chcieliby umieścić w przedszkolu. Zapadła decyzja o wykonaniu projektu dobudowy skrzydła przy Szkole Podstawowej w Ruchnie. W nowym skrzydle na dole mieściłoby się przedszkole, a na górze chcielibyśmy stworzyć kilka sal lekcyjnych dla dzieci szkolnych z klas 1-3. Dodatkowym atutem jest to, że przedszkole korzystałoby z kuchni i stołówki szkolnej. Obecnie posiłki dla dzieci muszą być dowożone. Głównym powodem tego zamierzenia jest jednak zdecydowane zwiększenie ilości dzieci, którą będziemy mogli przyjąć, bo nowe przedszkole pomieści aż 120-130 dzieci. To bardzo dużo, bo w chwili obecnej w przedszkolu mamy zaledwie 32 dzieci. I nie będą to tylko dzieci z Ruchny i Ruchenki, ale będziemy mogli także przyjmować dzieci z okolicznych miejscowości gminy Liw, np. z Jartypor, Szarut czy z Zająca – opowiadał wójt Szymański o inwestycji, która kosztować będzie ok. 5 mln zł. 

Zabytkowy budynek, w którym mieści się Przedszkole w Ruchnie

Jak dodał wójt, w tym przypadku, oprócz pozyskanych już 2 mln z Funduszu Inwestycji Lokalnych, Gmina Liw zamierza sięgnąć po kolejne środki zewnętrzne. Swojej szansy upatruje między innymi w nowym Programie Inwestycji Strategicznych, który rząd ogłosił w ramach „Polskiego Ładu”. 
- Uruchomienie tego Programu to najlepsza wiadomość dla polskich samorządów. Właśnie na taki program liczyliśmy, proste założenia programu, jasne i krótkie wnioski oraz wysokie dofinansowanie sięgające nawet 95% całości zadania. Dzięki temu będziemy mogli zrealizować inwestycje tak bardzo potrzebne, nie tylko oświatowe, ale również w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Chciałbym w tym miejscu podziękować naszym parlamentarzystom, Senator Marii Koc i Posłowi Maciejowi Górskiemu za wsparcie naszych potrzeb i przedstawianie problemów samorządów przedstawicielom naszego rządu - dodał wójt.

Na nowe przedszkole w Ruchnie, choć niezbyt długo, to mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać. Wróćmy zatem do tego, co dzieje się teraz. W Szkole Podstawowej w Starejwsi trwają właśnie prace polegające na dobudowaniu do łącznika nowej szatni dla uczniów oraz dodatkowego pomieszczenia gospodarczego przy kuchni. Zadanie to kosztuje gminę 420 tys. zł. 
W trakcie realizacji jest także duża inwestycja finansowana w 80% przez środki z Unii Europejskiej. Modernizowane są kotłownie przy szkołach w Liwie i Starejwsi, a także przy przedszkolach w Wyszkowie i Liwie. W miejsce starych kotłowni na paliwo stałe, powstaną nowoczesne piece gazowe.
- Póki nie ma jeszcze gazu sieciowego, będziemy korzystali z gazu ze zbiorników. Dodatkowo w projekcie instalowane są panele fotowoltaiczne do produkcji prądu – dodał wójt. 

To wciąż nie koniec. Na najbliższe lata wójt zostawia jeszcze jedno duże zadanie, które będzie niejako kontynuacją rozpoczynających się prac przy szkole w Liwie. Właśnie tam ma powstać nowy pawilon szkoły, który docelowo zastąpi obecnie użytkowany, stary, drewniany budynek. 
- Plan jest taki, aby najpierw powstała sala gimnastyczna z łącznikiem do nowej części szkoły (szkoła składa się z dwóch budynków: nowszego, murowanego oraz starego, drewnianego) a następnie drewnianą część szkoły po wybudowaniu sali gimnastycznej rozbierzemy, a w jej miejsce zostanie wybudowany nowy pawilon, w którym oprócz sal lekcyjnych umiejscowiona zostanie kuchnia ze stołówką. To też bardzo ważne, bo póki co w szkole w Liwie nie było prowadzone zbiorowe żywienie z prawdziwego zdarzenia, były lata, że prowadzony był catering, ale on się za bardzo nie sprawdzał. To plany na przyszłość, ale niezbyt odległą. Na ten cel będziemy się starać pozyskać środki z Programu Inwestycji Strategicznych, możliwe, że nawet jeszcze w tym roku złożymy wniosek, bo projekt techniczny jest już mocno zaawansowany – zapowiedział wójt. 

Oprócz tego, w niedalekiej przyszłości gmina rozbuduje kuchnię w Szkole Podstawowej w Wyszkowie:
- Chcielibyśmy także w przyszłym roku wykonać nową elewację budynku szkoły – stwierdził wójt. 

Lista zadań do lub w trakcie realizacji jest długa, ale jedno jest pewne, pieniądze ze sprzedaży budynku po Gimnazjum Gminy Liw nie zostaną przejedzone, a pomnożone. W ciągu najbliższych miesięcy w liwskiej oświacie zmieni się bardzo dużo i wiele wskazuje na to, że zmiany te posłużą kilku kolejnym pokoleniom. 
 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

XX

2 1

Wspaniale! Co znaczy dobry gospodarz. Przy takim rozmachu to może i pierwszy w powiecie basen powstanie na terenie tej gminy. 16:28, 30.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

4 0

Ale w Gminie Liw jest jeszcze jedna szkoła - w Zającu... 13:47, 09.08.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Z. Z.

4 0

Racja ten zardzewiały dach widać z daleka 23:11, 09.08.2021


0%