Zamknij
REKLAMA

Droga Węgrów - Międzyleś oficjalnie otwarta. Ponad 5,5 km asfaltowego "dywanu"

18:49, 13.10.2021 | Redakcja
REKLAMA

We wtorek 12 października w Poszewce odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia wyremontowanej drogi powiatowej nr 4223W na trasie Węgrów – Międzyleś. W ramach inwestycji przebudowano ponad 5,5km drogi.

W ramach zadania przebudowano odcinek o długości 5,58 km i szerokości 6 m wraz z przebudową dwóch skrzyżowań z drogą powiatową nr 4232W Miedzna – Poszewka i drogą powiatową nr 4231W Miedzna – Tchórzowa oraz drogą powiatową nr 4222W Wrotnów – Tchórzowa – Starawieś.

W uroczystości udział wziął między innymi Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, a także Senator RP Maria Koc. Gospodarzami, a zarazem inwestorami były samorządy powiatu i gminy Miedzna. Starosta Węgrowski Ewa Besztak podziękowała wojewodzie oraz senator Marii Koc za wspieranie inwestycji powiatowych, jak mówiła, wiele dróg wciąż czeka na remont, ale dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych z roku na rok liczba kilometrów wyremontowanych odcinków wzrasta, zwiększając komfort jazdy i przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników ruchu.
- To dla naszego samorządu, dla mnie jako starosty i wszystkich mieszkańców wielkie wydarzenie i wielki dzień. Otwieramy dosyć duży odcinek, 5,5km drogi, którą byliśmy w stanie wybudować dzięki wsparciu Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki programom rządowym pozyskaliśmy już 40 mln zł na drogi powiatowe przez kilka lat funkcjonowania tego programu w tej kadencji. Widzimy jak ta droga wyglądała przed realizacją. Takich dróg w naszym powiecie wciąż mamy bardzo dużo. Cała nasza sieć to prawie 500km, w tym znaczna część w kiepskim stanie. Ale widzimy jak ten odcinek wygląda dzisiaj i jak bardzo poprawiło się bezpieczeństwo kierowców. Bardzo dziękujemy panie wojewodo i pani marszałek, za to, że możemy z tych rządowych programów korzystać. I robimy to, bo także w tej chwili prowadzonych jest kilka takich inwestycji na terenie powiatu – mówiła starosta Ewa Besztak, dziękując wojewodzie Konstantemu Radziwiłłowi oraz senator Marii Koc.
- To droga wyjazdowa z Węgrowa, dla mieszkańców tego miasta, a także mieszkańców gminy Miedzna jest to bardzo ważny odcinek. To dojazd do szkół, do służby zdrowia czy pracy. Bardzo uczęszczany i niestety bardzo niebezpieczny. Ta droga to miejsce, w którym dochodziło do wielu wypadków, w tym także śmiertelnych, dlatego też tak bardzo cieszymy się, że właśnie dziś możemy oficjalnie zakończyć tę inwestycję – dodała starosta.Cała inwestycja kosztowała 7,24 mln zł, z czego 4,88 mln zł pochodziło z dofinansowania z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Pozostałe środki to wkład własny samorządów Powiatu Węgrowskiego oraz Gminy Miedzna, które zapłaciły po 1,18 mln zł.

Do podziękowań dołączył się Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, który podkreślił jak duże znaczenie dla lokalnej społeczności ma wyremontowany odcinek. Wójt za merytoryczne wsparcie podziękował także Annie Kaszubie, Kierowniczce Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, na którą – jak mówił wójt Okulus – samorządowcy zawsze mogą liczyć w pracach przygotowawczych. W dalszej części wystąpienia wójt podziękował także wykonawcom i lokalnej społeczności.

Głos zabrała także Senator RP Maria Koc. Jak mówiła, standard wykonania projektu i inwestycji zrobił na niej wrażenie.
- Widzimy, że to jedna z najnowocześniejszych dróg na terenie naszego powiatu, oprócz pięknego i szerokiego asfaltu, mamy też ścieżki rowerowe i chodniki. Przy tej drodze powstają nowe domy, zatem te ciągi również pieszo-rowerowe są tutaj bardzo potrzebne. Gratuluję pani staroście oraz panu wójtowi tej realizacji i życzę, aby tych dróg na terenie powiatu powstawało jak najwięcej. Wiem, że są kolejne plany i kolejne realizacje. Potrzeb jest bardzo dużo, bo widzimy to w każdej poszczególnej gminie, mieszkańcy mają bardzo słuszne uwagi, że niektóre drogi są w bardzo złym stanie. Ale niestety, w ciągu dwóch czy trzech lat nie da się wszystkich zaniedbań nadrobić. Pracy jest bardzo dużo, ale też na horyzoncie pojawiają się kolejne rządowe środki z Polskiego Ładu, myślę, że w perspektywie najbliższych lat odczujemy zmianę jakościową, jeśli chodzi o drogi powiatowe i gminne – mówiła Maria Koc, Senator RP, gratulując samorządom i mieszkańcom.

Do gratulacji dołączył się Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, który powiedział, że cieszy się wraz z samorządowcami, bo jest to ich sukces.
- Na Mazowszu wydajemy sporo pieniędzy na drogi, muszę przyznać, że samorządu powiatu węgrowskiego w tym zakresie są wyjątkowo aktywne, ale także doskonale przygotowują projekty. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest ostra konkurencja i ci, którzy pracują ciężko – wygrywają. Środków zawsze jest mniej niż chętnych na ich pozyskanie. Gratuluję, że jesteście dobrzy w przygotowaniu projektów – mówił wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Wykonawcą inwestycji była firma WIKRUSZ. Jak podkreślał wojewoda, to bardzo cenne, kiedy lokalne firmy realizują tak duże inwestycje dla samorządów, na terenie których funkcjonują.

W dalszej części wydarzenia przyszedł czas na tradycyjne przecięcie wstęgi, a także poświęcenie inwestycji, którego po krótkiej modlitwie dokonał Proboszcz Parafii w Miedznie ks. kanonik Jarosław Górski.

W uroczystości uczestniczyli: Senator Maria Koc, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus i Sekretarz Gminy Anna Gorczyca, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Onaszkiewicz, Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Kot, Radny Powiatu Adam Strąk, właściciele firmy WIKRUSZ Małgorzata Lach-Witkowska i Adam Witkowski, Dyrektor ZDP w Węgrowie Marcin Gąsiorek, Proboszcz Parafii w Miedznie Ksiądz kanonik mgr Jarosław Górski oraz zaproszeni goście i mieszkańcy.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%