Zamknij
REKLAMA

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Węgrowa

17:49, 11.01.2022 | PW
PW
REKLAMA

6 stycznia, z okazji święta Objawienia Pańskiego, mieszkańcy Węgrowa i okolicznych miejscowości wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, z którego relację transmitowała Telewizja Polska.


Orszak Trzech Króli wywodzi się z tradycji jasełkowej i kolędniczej, połączonej z charakterystycznymi dla Hiszpanii paradami. W tym roku w Węgrowie Orszak poprzedziła msza święta w Kościele Parafialnym pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, koncelebrowana przez księdza Biskupa Piotra Sawczuka oraz księdza Mariusza Krolla. Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy wraz z kapłanami przeszli na Rynek Mariacki, gdzie dołączyli do nich wierni z pozostałych węgrowskich parafii, którzy wspólnie reprezentowali kontynenty: Europę, Azję i Afrykę, z których wywodzili się Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar.

W Orszaku, który tradycyjnie prowadziła Gwiazda Betlejemska, uczestniczyli także: ks. biskup Piotr Sawczuk, Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, ks. prał. Leszek Gardziński, ks. Mariusz Kroll, proboszcz parafii św. Ojca Pio ks. Andrzej Falkowski oraz mieszkańcy Węgrowa.

Z Rynku Mariackiego wszyscy zebrani podążali wraz z Trzema Królami i „wielbłądem”  ulicami Węgrowa. Strój wielbłąda wraz z transmisją „na żywo”, którą można było oglądać w TVP1, były nagrodą konkursu „Głosuj na wielbłąda” organizowanego przez Fundację Orszak Trzech Króli, którego zwycięzcą zostało miasto Węgrów. Na ulicach Kościuszki, Żagana, Zwycięstwa oraz Strażacka dzieci i młodzież Węgrowska przedstawiła kilka inscenizacji nawiązujących do biblijnych wydarzeń związanych z narodzinami Jezusa. Pierwsza scenka, która przedstawiała cztery aniołki sprzątające stajenkę na przyjście Jezusa na świat, oraz ostatnia, w której Trzej Królowie składali dary nowonarodzonemu Jezusowi, zostały odtworzone na scenie znajdującej się na Rynku Mariackim.

Po zakończonych występach słowa do zebranych skierowali: ksiądz Biskup Piotr Sawczuk, Senator Maria Koc oraz Starosta Ewa Besztak. Pani Senator podziękowała za uczestnictwo w uroczystości księdzu Biskupowi, oraz wyróżniła za wkład w przygotowaniach  do Orszaku Panią Agnieszkę Jurkowską. Do podziękowań w imieniu Powiatu Węgrowskiego, będącego jednym ze sponsorów tegorocznego Orszaku, dołączyła także Starosta Ewa Besztak. Ostatnim punktem wydarzenia była możliwość wzięcia udziału w poczęstunku, przygotowanym dla uczestników Orszaku na Rynku Mariackim.  

(PW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%