Zamknij
REKLAMA

Dni Węgrowa za nami. Coroczny hołd dla bohaterów oddany

10:19, 07.08.2018 | M.M
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę i niedzielę węgrowianie świętowali Dni Węgrowa. W sobotę wydarzenie odbywało się na rynku, gdzie gwiazdą wieczoru był zespół Czarno-Czarni, a w niedzielę przyszedł czas na uroczystości patriotyczne. 

Niedzielna część święta miasta rozpoczęła się Mszą Świętą, następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik Żołnierzy AK, aby przypomnieć historię wyzwolenia Węgrowa oraz oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą wolność. 

Jak pierwszy głos zabrał burmistrz Krzysztof Wyszogrodzki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że wyzwolenie Węgrowa przez żołnierzy AK to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta.


- Dla upamiętnienia tego faktu i uczczenia bohaterskich żołnierzy Podziemnej Armii Rada Miejska Węgrowa podjęła w listopadzie 1995 r. uchwałę o ustanowieniu dnia 8 sierpnia Świętem Węgrowa. W tym dniu odbywa się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Węgrowa, w czasie której wręczane są odznaczenia państwowe, godności Honorowego Obywatela Węgrowa, Zasłużonego Obywatela Węgrowa, odznaki „Za zasługi dla Węgrowa”, ale przede wszystkim wszyscy oddajemy hołd żołnierzom Armii Krajowej – czytał burmistrz Krzysztof Wyszogrodzki.

 

Burmistrz odczytał także wspomnienia żołnierzy Obwodu „Smoła” Armii Krajowej, Stefana Walczyny ps. „Rylski”, który opowiadał o tym jak wyglądały pamiętne dni walki o Węgrów.

 

W imieniu wicemarszałek Senatu RP Marii Koc list odczytała Zofia Paczóska, prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Ziemi Węgrowskiej. 


- W tym szczególnym dla Polaków roku, w jubileuszu 100-lat Niepodległości naszej ojczyzny, przeżywamy również 74. rocznicę wyzwolenia Węgrowa spod okupacji niemieckiej. Bohaterscy żołnierze AK, którzy w 1944 roku podjęli walkę o Węgrów to córki i synowie bohaterów niepodległości z 1918 roku. Tak jak przed stu laty synowie węgrowskiej ziemi, nie szczędząc środków i nie patrząc na niebezpieczeństwo stawali do walki o wolność swojej ojczyzny, tak ich dzieci po 26 latach pomne ofiary swoich ojców, ruszyły z bronią w ręku przeciwko niemieckim oprawcom. Blisko 600-letnia historia Węgrowa skłania do wyjątkowego świętowania w tym jubileuszowym roku. Raduje fakt, że właśnie w 2018 roku w podziemiach węgrowskiego klasztoru powstanie Muzeum Węgrowa, o którego utworzenie zabiegałam chcąc uczynić tę inwestycję trwałym pomnikiem naszych obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Muzeum Węgrowa jako dzieło zespołu społeczników będzie opowiadało historię naszego miasta w sposób obiektywny i zajmujący. Będzie kolejną atrakcją turystyczną, ale przede wszystkim miejscem spotkań z lokalną historią dla starszych i młodszych mieszkańców Węgrowa – opowiadała w liście wicemarszałek Senatu RP, Maria Koc.

 

Głos zabrała także Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Elżbieta Lanc, która podkreśliła wagę pamięci o bohaterach, których zawdzięczamy wiele – między innymi wolność. 


- Garstka naszych wybawicieli pozostała z nami, należy im się wielki szacunek i uznanie. Bez waszego poświęcenia życia nie byłoby naszego dziś. Pięknej ojczyzny, pięknego Węgrowa. Pragnę pochylić czoła przed tym co zrobiliście – zwróciła się do kombatantów Elżbieta Lanc. 

 

Po wystąpieniach gości, przyszedł czas na Apel Pamięci i salwę honorową, którą żołnierze z Mińska Mazowieckiego uhonorowali poległych w walce o wolność. 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

ha ha haha ha ha

8 1

a ten burmistrz to tylko umie z kartki czytac? 10:35, 07.08.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kyzkyz

4 0

i na tym kończą się jego umiejętności. 08:55, 10.08.2018


Dni WęgrowaDni Węgrowa

10 3

Najgorsze Dni Węgrowa w historii. I nie mówię tutaj o obchodach związanych z historią naszego miasta, a o tym festynie, który odbył się na węgrowskim rynku. Nie wiedziałem czy to dożynki gminne czy odpust, bo na pewno nie święto miasta powiatowego. Wengroove HIP-HOP Festiwal robiony społecznie przez kilku młodych chłopaków przyćmił wydarzenie z dużym instytucjonalnym budżetem. O czym to świadczy? 11:35, 07.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolkaPolka

2 0

Hołd bohaterom-nie rusyfikujmy języka polskiego. 05:10, 09.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

impreza dobraimpreza dobra

5 1

na pewno mieszkańcy okolicznych wsi bawili sie dobrze - nie obrażając wsi.... z roku na rok dni wegrowa sa gorsze, pikują w dół jak kiedys biesiada... 09:52, 09.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%