Zamknij
REKLAMA

Sala gimnastyczna przy "Dobrogoście" powstanie, ale kosztem 10mln zł nowego długu

15.14, 12.08.2022 M.M.
REKLAMA

W czwartek 11 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Węgrowie odbyła się Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej Węgrowa. Głównym powodem była konieczność pozyskania dodatkowych środków m.in. na  budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego. Miasto zaciągnęło kolejny dług, tym razem na 10 mln zł.

Jak tłumaczyła radnym skarbnik miasta Agnieszka Kądziela-Biernat, pomimo uzyskanych 13,5 mln zł dofinansowania na realizację inwestycji z rządowego „Polskiego Ładu”, ostateczną cenę zweryfikował przetarg i w efekcie do realizacji inwestycji brakuje ok. 8 mln zł.
- Wolnych środków w najbliższych latach nie mamy, a nie ponieważ inwestycja byłaby realizowana w latach 2022-2024, proponujemy zabezpieczenie dodatkowych środków w wysokości 8 mln zł – niestety, finansowanych dodatkowym długiem, co wiąże się z koniecznością jego spłaty. Tę spłatę niestety musimy zabezpieczyć w kolejnych latach, które do tej pory nie były objęte prognozą finansową, czyli w 2031 i 2032. W związku z powyższym proponujemy rozciągniecie horyzontu czasowego prognozy finansowej do 2032 roku – mówiła podczas sesji skarbnik Agnieszka Kądziela-Biernat.

Po krótkiej dyskusji, radni przyjęli uchwałę o emisji obligacji jednogłośnie 12 głosami „za” (3 radnych było nieobecnych na posiedzeniu). Jak podczas sesji zauważył radny Jerzy Szczęśniak, to najprawdopodobniej nie jest ostatni dług zaciągany przez miasto w tym roku. Węgrów otrzymał jeszcze dofinansowanie od Samorządu Województwa Mazowieckiego na remont dróg. Kwota dofinansowania 4 mln zł stanowi 60% kosztów inwestycji, brakujące środki będzie trzeba najprawdopodobniej pożyczyć. Burmistrz Paweł Marchela zapewnił radnych, że na ten moment finanse miasta są bezpieczne.

 

 

 

(M.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%