Zamknij
REKLAMA

Odznaczenia "Za Zasługi dla Węgrowa" rozdane

12:55, 08.08.2018 | M.M
REKLAMA
Skomentuj

Tradycyjnie podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Węgrowa władze miasta odznaczyły zasłużonych mieszkańców. W tym roku odznaczenie „Za Zasługi dla Węgrowa” powędrowało do: Radosława Jóźwiaka, Krzysztofa Komosy, Wiesława Krzanowskiego i Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej. 

Uroczystą sesję rozpoczął Przewodniczący Rady Miejskiej Węgrowa, Jacek Antoński, który poprosił o minutę ciszy celem upamiętnienia zmarłych w ostatnim czasie aktywnych działaczy Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej – Śp. Jadwigi Giers oraz Śp. Tadeusza Wangrata.

- Spotykamy się w szczególnym roku. Roku 100-lecia Niepodległości i nasuwa się refleksja, która uzmysławia jak bardzo trzeba dbać o wolną i niepodległą ojczyznę. Wydaje mi się, że najważniejsze co możemy zrobić dla wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości to podziękować, czcić i pamiętać o nich. Nasuwa się pytanie, co my możemy zrobić, aby nasze dzieci nie musiały znosić okropieństw wojny. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach dobra współpraca i rzetelna praca na rzecz naszej małej ojczyzny jest najlepszym dowodem na to, że dbamy o Polskę i chcemy jej wolności i niepodległości – mówił Przewodniczący Jacek Antoński, witając przybyłych gości, w tym kombatantów Armii Krajowej. 

 

Zanim przewodniczący Jacek Antoński zaprosił na scenę nagrodzonych mieszkańców Węgrowa, swój referat „Węgrów i Ziemia Węgrowska w walce o niepodległość w latach 1795-1918” wygłosił Radosław Łuszczyński, węgrowski historyk. 

- W tym roku świętujemy rocznicę, która jest jedną z najważniejszych wydarzeń wpływających na kształtowanie się tożsamości narodowej. Należy jednak pamiętać, że Polska nie zaczyna się w 1918 roku. Polska swoje godne miejsce w Europie kształtowała od ponad 120 lat – rozpoczął Radosław Łuszczyński.

 

Po niezwykle ciekawej lekcji historii, przyszedł czas na główny punkt Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Węgrowa, czyli wręczenie godności miejskich. W tym roku odznaczenie „Za Zasługi dla Węgrowa” przyznano Radosławowi Jóźwiakowi. 

- Pan Radosław jest historykiem, który swoją pasją dzieli się z uczniami I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie od 1991 roku. Jest też bardzo dokładnym badaczem, który pragnie rozwiązać wszystkie wątpliwości związane z naszą historią, a przede wszystkim historią wspólnego życia ze społecznością żydowską w czasie II wojny światowej – mówił przewodniczący Jacek Antoński.

 

Drugim wyróżnionym został Krzysztof Komosa, który jest wieloletnim działaczem sportowym.

- Z jego inicjatywy w roku 1997 powstał Uczniowski Klub Sportowy „1” propagujący piłkę nożną wśród dzieci i młodzieży. Od 20 lat społecznie prowadzi ten klub, dba o zapewnienie właściwego poziomu szkolenia dla młodych piłkarzy. Jest to człowiek nadzwyczaj skromny, ale bardzo skuteczny w swoim działaniu – czytamy w uzasadnieniu. 

 

Odznaczenie „Za Zasługi dla Węgrowa” otrzymał także Wiesław Krzanowski, który od lat propaguje szachy. Jak mówił przewodniczący rady Jacek Antoński, Wiesław Krzanowski to jeden z głównych organizatorów tego sportu w Węgrowie.

- Był członkiem Zarządu Okręgowego Związku Szachowego w Siedlcach, uczestniczył w założeniu Stowarzyszeniu Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży w Węgrowie, z wychowankami i podopiecznymi odnosił wiele sukcesów, a zwieńczeniem jego działalności jest wydana publikacja pt. „30 lat edukacji szachowej Węgrowa i okolic” – zapisano w uzasadnieniu. 

 

Od ubiegłego roku władze Węgrowa nagradzają także grupy, stowarzyszenia i organizacje. Grupowe odznaczenie w tym roku przyznano Towarzystwu Miłośników Ziemi Węgrowskiej, które reprezentowali członkowie..

- W bieżącym roku TMZW obchodzi 60-lecie swojej działalności, od początku jest stowarzyszeniem skupiającym mieszkańców Węgrowa, interesujących się historią oraz kulturą miasta i regionu – czytamy w uzasadnieniu.

Towarzystwo ponadto wydaje publikacje, organizuje konferencje naukowe oraz wystawy. Z inicjatywy Towarzystwa od kilku lat prowadzona jest renowacja zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Węgrowie. 

 

Po wręczeniu odznaczeń przez władze miasta, głos zabrała sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej, Elżbieta Topolińska.

- W imieniu wszystkich wyróżnionych chciałabym podziękować za te piękne odznaczenia. Tym cenniejsze, że zdecydowaliście się państwo przyznać je w stulecie niepodległości naszej ojczyzny – Polski. Traktujemy je jako wyraz aprobaty dla dotychczasowych działań, przyjętych zamierzeń i planów oraz wyraz zobowiązania, aby w przyszłości jeszcze aktywniej i efektywniej włączyć się w budowanie naszej wspólnej małej ojczyzny – dziękowała w imieniu Towarzystwa sekretarz Elżbieta Topolińska. 

 

O podziękowania pokusił się także Radosław Jóźwiak.

- Państwo zdają sobie sprawę, że moja osoba w ostatnich kilku miesiącach wypłynęła na kanwie bardzo burzliwych dyskusji na temat przeszłości wojennej miasta, ze wskazaniem na relacje polsko-żydowskie. Chciałbym podziękować, bo bez wsparcia władz miasta w postaci pieniędzy na tłumaczenia tekstów żydowskich, byłoby ciężko. Okazało się, że były one niesłychanie ważne w obronie wizerunku miasta. Dziękuję także za pomoc w tłumaczeniu tekstów angielskich. To dopiero początek drogi, proszę się spodziewać w ciągu najbliższych paru miesięcy publikacji o wiele bogatszych, których zadaniem jest obrona wizerunku miasta, który w ostatnich miesiącach został narażony na szwank – mówił Radosław Jóźwiak, zapowiadając wydanie dużej książki.

Na zakończenie Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Węgrowa piękny występ dał węgrowski chór "Belcanto" pod dyrygenturą Mieczysława Osiadacza. Chór wykonał kilka klasycznych polskich utworów patriotycznych, zaczynając oczywiście do Mazurka Dąbrowskiego. 

Zachęcamy do zapoznania się z fotogalerią z wydarzenia. 

(M.M)
REKLAMA

Komentarze (1)

taktak

4 0

Wyróżnienie dla pana Jóźwiaka zasłużone, brawo 00:45, 09.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© gwio.pl | Prawa zastrzeżone