Zamknij

Ekologiczny projekt w Rabianach. Cel? Ratowanie pszczół i życia

11:44, 08.11.2019 Redakcja/informacja prasowa Aktualizacja: 11:45, 08.11.2019

W Rabianach (gm. Korytnica) grupa mieszkańców wraz z jednostką OSP Rabiany w ostatnich miesiącach realizowała projekt pt. "Aktywnie i w zgodzie z naturą".  Dzięki niemu dzieci i dorośli mogli zdobyć wiedzę oraz wrażliwość ekologiczną dotyczącą ochrony środowiska, a w szczególności ochrony owadów zapylających. 

 

Albert Einstein zwykł mawiać, że gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia. W Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem! Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. 

Pszczoły to nie tylko miód. Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. 

- Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Nasza społeczność dostrzega problem związany z stopniowym zmniejszeniem się ilości owadów zapylających, co przekłada się bezpośrednio na mniejsze ilości owoców, warzyw czy upraw polnych. Zdobyliśmy dofinansowanie na ten ekologiczny projekt z 3 grantów (FIO Mazowsze Lokalnie, Fundacja Santander oraz Fundacja Tesco), dodatkowo dzięki środkom z Funduszu Sołeckiego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego mogliśmy rozszerzyć nasz projekt o doposażenie naszego terenu przy świetlicy o nowe urządzenia placu zabaw i siłowni plenerowej - wspomina koordynator tego projektu dh Krzysztof Wasikowski z miejscowej OSP 
– Cieszę się, że udało nam się pozyskać tyle środków na ten cel, dodatkowo naszą akcję wsparło Ministerstwo Środowiska, Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Urząd Gminy Korytnica i Urząd Gminy Łochów, dzięki czemu każdy z odbiorców projektu wykonał ważny edukacyjny krok do przyszłości ponieważ ratując pszczoły- ratujemy ludzkość! – dodał koordynator akcji.

 

W ramach projektu wykonano następujące działania: 

- zakupiono, posadzono rośliny i drzewa miododajne w kilku miejscowościach, 

- doposażono teren przy wiejskiej altanie w nowy plac zabaw i siłownię plenerową,

- sporządzono wspólnie z "Terenowym Kołem Pszczelarzy w Łochowie" oraz Ministerstwem Środowiska broszurę informacyjną wraz z jej kolportażem dla mieszkańców gm. Korytnica i gm. Łochów (zawierała informację o zakazie stosowania niebezpiecznych oprysków dla owadów zapylających), 

- na piknikach rodzinnych przeprowadzano akcję ekologiczne, konkursy, pogadanki i testy wiedzy o owadach zapylających (nagrodami w konkursach były m.in. rośliny i nasiona roślin miododajnych), 

- przeprowadzono pogadanki dla uczniów w Szkole Podstawowej w Sewerynowie na temat ochrony środowiska i ochrony owadów, 

- wybudowano domki dla owadów zapylających. 

Kto może zyskać na tej akcji? Przede wszystkim pszczoły i inne owady zapylające, dalej polska przyroda, a na końcu my - kolejne generacje mieszkańców naszego kraju będą miały szansę na korzystanie z walorów naturalnego środowiska, poprzez spożywanie ekologicznych produktów rolnych (owoców, warzyw, miodu).

 

(Redakcja/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%