Zamknij

W Tończy powstała farma fotowoltaiczna. To pierwsza tak duża inwestycja tego typu na terenie powiatu węgrowskiego, a kolejne w drodze...

09:16, 22.07.2020 M.M Aktualizacja: 09:17, 22.07.2020

Trwają kolejne inwestycje w zieloną energię na terenie Gminy Liw. Przy biogazowni rolniczej w Tończy powstała duża farma fotowoltaiczna. 

Farma ma moc 0,66 MW i zajmuje ok. 1ha powierzchni. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 900 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 
- Prace zostały już zakończone, na dziś pozostało już tylko podłączenie paneli fotowoltaicznych do linii energetycznej PGE. To PGE będzie odbiorcą energii, a inwestorem jest Polska Grupa Biogazowa, która jest też właścicielem działającej od 2015 roku biogazowni w Tończy – powiedział Wójt Gminy Liw, Bogusław Szymański.

W tym roku powstanie taka sama inwestycja w miejscowości Zawady. Wybudowana zostanie biogazownia identyczna jak tak, która funkcjonuje w Tończy, a tuż przy niej powstanie bliźniacza farma fotowoltaiczna. 
- Inwestycja w Zawadach już się rozpoczęła. Środki finansowe na budowę również częściowo pochodzą ze funduszy unijnych. Termin realizacji tej inwestycji to koniec bieżącego roku – dodał wójt.

- Ja się cieszę, dlatego że dla Gminy Liw te inwestycje generują spore przychody z tytułu podatków. W szczególności biogazownie, które są potężnymi budowlami. Cieszymy się też z farm fotowoltaicznych, bo oprócz tego, że jest to dodatkowy dochód, to jest to także krok naprzód w kierunku zielonej energii. To pierwsza tak duża farma na terenie powiatu węgrowskiego, a niewykluczone, że poza tymi dwiema powstaną jeszcze następne – powiedział wójt Gminy Liw, która powoli staje się liderem zielonej energii na terenie naszego powiatu. 

Gmina wydała już warunki zabudowy na ponad 10 hektarów potencjalnych farm fotowoltaicznych. Na ten moment na pewno nie wszystkie powstaną, bo problemem jest brak mocy przyłączeniowych do istniejących sieci energetycznych PGE. 

Jeżeli chodzi o wpływy do budżetu, Gmina Liw na pewno jednak nie dorówna Gminie Korytnica, która bardzo wzbogaciła się dzięki budowie farmy wiatrowej. Dochody jednak nie są nieznaczne, bo w przypadku biogazowni z tytułu podatku do kasy wpływa ok. 130-150 tys. zł rocznie. Przy farmie fotowoltaicznej ewentualne wpływy będą mniejsze i zależne od powierzchni jaką zajmą urządzenia, 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%