Zamknij

Umowa na gazyfikację Ruchny podpisana. Ważny dzień w historii Gminy Liw. To początek całego procesu gazyfikacji

15:13, 27.07.2020 M.M Aktualizacja: 15:16, 27.07.2020
reo

22 lipca w Urzędzie Gminy Liw została podpisana pierwsza umowa na gazyfikację gminy. Pierwszym etapem będzie budowa gazociągu do Ruchny – największej miejscowości w gminie.

Pierwszy etap obejmuje budowę około 4 km sieci gazowej przebiegającej od stacji redukcyjno-pomiarowej położonej przy al. Siedleckiej w Węgrowie do Ruchny. Na terenie samej miejscowości Ruchna sieć gazowa będzie miała długość około 2 km a w przyszłości będzie mogła być rozbudowywana.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli inwestorzy, czyli przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa – dyrektor Błażej Wojnicz, Kierownik Działu Rozwoju Paweł Włodarczak, a także wykonawca z firmy M-Serwis24 Marcin Żyznowski. W wydarzeniu udział wzięła także Senator RP Maria Koc, która wspierała wójta Bogusława Szymańskiego w staraniach o rozpoczęcie gazyfikacji gminy. Przybyli także: Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Jaszczur, radni z Ruchny Aldona Grenda i Piotr Mieszało, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Ruchna i Ruchenka Waldemar Górecki, a także Sołtys Ruchny Mirosława Roguska.

- Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny dla Gminy Liw. Cieszymy się, że ten proces się rozpoczyna. Już w latach 90, kiedy Węgrów był gazyfikowany, nasza gmina opracowała taką koncepcję, wtedy jeszcze gazyfikacja nie rozwijała się tak jak dziś, gdy znacznie wzrosła liczba osób zainteresowanych podłączeniem się do gazu. Mieszkańcy już się dopytują, kiedy będzie taka możliwość. Cieszymy się, tym bardziej że jesteśmy za eliminacją niskiej emisji, która stała się jednym z priorytetów naszego kraju. Gaz jest świetnym paliwem do tego, by zastępować węgiel. Jestem zadowolony, że ten proces się u nas zaczyna i mam nadzieję, że będzie też kontynuowany w przyszłości – powiedział wójt Gminy Liw, Bogusław Szymański witając przybyłych gości.

Gratulacje mieszkańcom złożyła senator Maria Koc, która dodała, że podpisanie pierwszej umowy jest dopiero wstępem do gazyfikacji całej gminy Liw i okolic.
- Mieszkańcy bardzo pragną gazu, bo na pewno jest to duża wygoda, ale jest też to świetna alternatywa dla węgla, od którego odchodzimy. Gaz to rozwój, to są takie cywilizacyjne projekty, dzięki którym walczymy o to, żeby uporać się z wieloletnimi zaniedbaniami i opóźnieniami, takimi jak chociażby brak wodociągów. Państwo tego problemu nie macie, ale są na wschodzie Mazowsza gminy, w których są takie potrzeby. Potrzeby są także w sferze gazyfikacji na terenie naszego powiatu. Z tego miejsca bardzo panu dyrektorowi dziękuję, że tak chętnie włączył nasz powiat w tę inicjatywę, bo przecież gazyfikacja jest potrzebna nie tylko w Gminie Liw, ale czekają na to także kolejne gminy i w tym temacie są prowadzone już rozmowy – mówiła Senator RP Maria Koc.

Jak zapowiadali inwestorzy, na przełomie sierpnia i września zostanie zorganizowane zebranie z mieszkańcami Ruchny na temat warunków technicznych wykonania przyłączy do budynków i kosztów z tym związanych. Projekt sieci zostanie wykonany do końca bieżącego roku natomiast wykonanie robót przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku.

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%