Zamknij
REKLAMA

Posiedzenie powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. COVID-19. "Instytucje są na granicy wytrzymałości"

14:37, 27.10.2020 | inf. Powiat Węgrowski
fot. Powiat Węgrowski
REKLAMA

W ostatnich dniach na terenie powiatu węgrowskiego doszło do dynamicznego rozwoju epidemii SARS-COV-2, w związku z tym Starosta Węgrowski Ewa Besztak zwołała Zespół Zarządzania Kryzysowego, którego spotkanie odbyło się 27 października o godzinie 9.00 w formie wideokonferencji.

W posiedzeniu zespołu wzięli udział: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Dyrektor PSSE w Węgrowie Janina Puścian-Roszkowska, Dyrektor SP ZOZ w Węgrowie Artur Skóra, Komendant PSP w Węgrowie Jarosław Soszyński, p.o. Dyrektora PCPR w Węgrowie Sylwia Domżała-Kurtiak, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Węgrowie Andrzej Deja oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Tadeusz Krupa oraz Katarzyna Korczak - pracownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

W trakcie spotkania omówiono bieżącą sytuację epidemiczną na terenie powiatu węgrowskiego. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni ilość dziennych testów pozytywnych na naszym terenie z kilkunastu wzrosła do kilkudziesięciu. Każdego dnia obserwujemy gwałtowny wzrost, adekwatny do wskaźników uzyskiwanych w skali kraju. Epidemia dotknęła już wiele szkół i instytucji, zaburzając ich pracę.

Okresowe problemy w funkcjonowaniu odnotował także węgrowski szpital, w którym obecnie 15 osób z pośród personelu boryka się z chorobą. Mimo to Dyrektor Artur Skóra w taki sposób stara się organizować pracę szpitala, aby ewentualne zamknięcia poszczególnych wydziałów były jak najkrótsze. Szpital w Węgrowie posiada niezbędne wyposażenie do walki z epidemią. Oprócz środków ochrony osobistej wykorzystywanej w codziennej pracy, na wyposażeniu szpitala znajduje się 8 respiratorów, które mogą posłużyć potrzebującym pacjentom. Szpital prowadzi także punkt drive-thru do wykonywania testów w kierunku COVID-19.

Przybywająca ilość zakażonych przyczynia się do zwiększenia obowiązków dla Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgrowie w zakresie prowadzonych dochodzeń epidemicznych. Na dzień 26 października w kwarantannie znajduje się już 592 osoby. Linie telefonicznie są coraz bardziej przeciążone. Duża ilość osób w kwarantannie to także wzmożone działania dla węgrowskich policjantów.

Pod auspicjami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie znajdują się dwa DPS-y w: Starych Lipkach oraz Ostrówku, a także Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Ignaś” oraz „Helenka”. Miejsca te są w pełni bezpieczne i funkcjonują bez żadnych przeszkód. Decyzją Wojewody Mazowieckiego wstrzymano natomiast zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Miedznie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaworku. Istotny problem ma z kolei Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku, w którym spora część kadry choruje, bądź też przebywa na kwarantannie.

Wszyscy zgromadzeni w trakcie posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego zgodnie stwierdzili, że obecnie znajdujemy się w miejscu ostatecznej wytrzymałości funkcjonowania naszych instytucji w walce z epidemią na terenie powiatu węgrowskiego. Dalszy jej rozwój przyniesie bardzo negatywne konsekwencje dla funkcjonowania całego systemu, dlatego Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje do mieszkańców powiatu o bezwzględne przestrzeganie zasad sanitarnych, o stosowanie bezpiecznej odległości, noszenie maseczek oraz regularną dezynfekcję. Tylko wspólna mobilizacja, taka jak wiosną, może uchronić nas przed jeszcze trudniejszymi konsekwencjami epidemii.

Zachęcamy do korzystania z załatwiania spraw urzędowych za pośrednictwem Internetu, listownie bądź telefonicznie, a także telefonicznego umawiania się na wizyty w Starostwie Powiatowym. Prosimy o przybywanie punktualnie na umówioną godzinę, aby uniknąć gromadzenia się. Już niebawem przed Starostwem Powiatowym zostanie rozstawiony namiot, w którym Interesanci będą mogli oczekiwać bez względu na warunki atmosferyczne. W momencie załamania się pogody i spadku temperatury w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie zostanie utworzona tymczasowa poczekalnia.

Dziękujemy wszystkim służbom i pracownikom za trudną pracę w rygorze epidemicznym, a mieszkańców powiatu węgrowskiego przepraszamy za wszystkie niedogodności, które z tego wynikają.

(inf. Powiat Węgrowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA