Technologia RFID to innowacyjne rozwiązanie, które może znacząco wpłynąć na efektywność i optymalizację procesów magazynowania w przedsiębiorstwie. Czym właściwie jest RFID, jak działa, jakie jest jej zastosowanie w logistyce i jakie korzyści może przynieść firmie? Zebraliśmy odpowiedzi na wszystkie te pytania w poniższym tekście.
Skrót RFID oznacza „Radio Frequency Identification”, co można przetłumaczyć jako „identyfikację za pomocą częstotliwości radiowych”. Technologia ta pozwala na bezkontaktowe identyfikowanie oraz śledzenie towarów magazynowych właśnie za pomocą fal radiowych. Jej wpływ na logistykę magazynową jest coraz bardziej widoczny i nie ma w tym nic dziwnego – technologia ta pozwala na automatyzację wielu magazynowych procesów, a co za tym idzie – zwiększenie wydajności funkcjonowania magazynu.
Skoro wiemy już, czym właściwie jest technologia RFID, warto pokrótce wytłumaczyć, na jakiej zasadzie działa i co tworzy tę technologię. Ujmując to najprościej, na RFID składają się trzy podstawowe elementy. Pierwszy z nich to tagi RFID, czyli transpondery przymocowane do obiektów, które mają być śledzone. Do każdego z takich tagów przypisany jest unikatowy kod identyfikacyjny, ale może być on również wyposażony w inne dane, takie jak np. data produkcji czy data ważności danego produktu.
Drugi element technologii RFID to czytnik. Właśnie to urządzenie emituje fale radiowe, które wczytują informacje, zakodowane w tagach, znajdujących się w zasięgu działania danego czytnika. Trzecim, finalnym elementem, niejako spajającym całość, jest po prostu oprogramowanie, czyli aplikacja, która interpretuje dane z tagów i integruje je z istniejącymi systemami magazynowymi, na przykład z oprogramowaniem WMS.
Technologia RFID może być stosowana w wielu różnych procesach magazynowania i – co oczywiste – niesie szereg korzyści wynikających z jej użycia w magazynie.
RFID umożliwia śledzenie towarów na każdym etapie łańcucha dostaw, od produkcji po dostawę do klienta końcowego. Pozwala to na optymalizację tras transportowych, łatwiejszą kontrolę nad poziomem stanów magazynowych i zapobieganie stratom wynikającym ze złego zarządzania magazynem. To z kolei niesie oszczędność szeroko pojętych kosztów operacyjnych magazynu.
Technologia RFID, choć jest wykorzystywana przez pracowników magazynowych, w znacznym stopniu eliminuje czynnik ludzki z obsługi procesów magazynowych… a co za tym idzie, również błędy wynikające z tego czynnika. Zastosowanie czytników opartych na odczytywaniu fal radiowych automatyzuje szereg magazynowych zadań – od przyjęć towarów, przez kompletowanie zamówień, aż po inwentaryzację. Magazyn dzięki RFID pracuje sprawniej, a pracownicy są zwolnieni z części powtarzalnych, żmudnych, a nawet niebezpiecznych zadań.
Dzięki technologii RFID znacznie łatwiejsze są również identyfikacja i śledzenie zagubionych lub skradzionych towarów. Odczyt fal radiowych pozwala na szybsze i sprawniejsze zlokalizowanie takich produktów i ich identyfikację, a w konsekwencji – ogranicza potencjalne straty dla przedsiębiorstwa. Co więcej, z pomocą technologii RFID można kontrolować dostęp do stref magazynowych, co zapewnia jeszcze wyższe bezpieczeństwo składowanych towarów oraz poufnych informacji.
Technologia RFID to bez wątpienia innowacyjne rozwiązanie, które owszem, ma potencjał zrewolucjonizowania logistyki magazynowej – jak zwróciliśmy już uwagę, jej wdrożenie może przynieść firmie wiele korzyści, obejmujących optymalizację procesów czy redukcję kosztów. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że technologia ta nie jest rozwiązaniem o uniwersalnym charakterze, zatem przed jej wdrożeniem niezbędna jest dokładna analiza potrzeb i opłacalności inwestycji, a także uwzględnienie wszystkich potrzeb przedsiębiorstwa i magazynu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz