Zamknij
REKLAMA

Budżet Gminy Miedzna uchwalony. Jakie inwestycje w 2021 roku?

12:07, 14.01.2021 | GWiO
REKLAMA

Gmina Miedzna przyjęła budżet na 2021 rok. Wójt Tadeusz Okulus opowiedział nam o tym, na jakie inwestycje przeznaczone zostaną środki finansowe. Ogółem gmina zaplanowała wydatki na poziomie 22,2 mln zł i dochody na poziomie 19,2 mln zł.


Jedną z większych inwestycji, która będzie kontynuowana w najbliższym czasie to budowa drogi powiatowej od Węgrowa przez Poszewkę do Tchórzowej. 
- Zaczęliśmy ją realizować już w minionym roku, ale główny ciężar finansowy przypada na 2021 rok. Z naszego budżetu w tym roku na to zadanie przekażemy ponad 800 tys. zł, taką samą kwotę dołoży Powiat Węgrowski, a brakujące 3,4 mln zł na dokończenie inwestycji pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych – powiedział Wójt Tadeusz Okulus.

Pozostając w temacie dróg, gmina także złożyła wniosek o kolejne dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Choć nie ma jeszcze ogłoszonych list, pojawiła się informacja o wstępnej kwalifikacji do dofinansowania. 
- W ramach tego naboru chcielibyśmy wybudować kilometrowy odcinek drogi gminnej od drogi powiatowej Tchórzowa – Wrotnów w kierunku w Miedzny przez tzw. Pieńki. W grudniu złożyliśmy także wniosek na dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego przebudowy drogi gminnej w Zuzułce.  Jest droga dojazdowa do pól oraz zabudowy kolonijnej – opowiadał wójt.

Bieżące naprawy i remonty dróg gminnych będą wykonywane także we wszystkich sołectwach, na co przeznaczony zostanie częściowo Fundusz Sołecki. Także z Funduszu Sołeckiego w trzech miejscowościach wymienione zostanie oświetlenie uliczne, a w Żeleźnikach docieplenia doczeka się zaplecze remizy OSP. 
- Z uwagi na fakt, że OSP Międzyleś w ubiegłym roku otrzymało od OSP Miedzna średni samochód ratowniczo-gaśniczy, a ma garaż jedynie na samochód lekki, planujemy rozbudowę tamtejszej remizy. Będziemy szukać możliwości pozyskania dofinansowania na ten cel, niemniej na ten moment realizację tego zadania zaplanowaliśmy na dwa lata – powiedział Tadeusz Okulus, dodając, że dobudowane zostaną dwa miejsca garażowe oraz pomieszczenie na bibliotekę, która znajduje się w starym, zniszczonym budynku. Pozostając przy remontach związanych z działalnością OSP, na remizie w Ugoszczy zaplanowana jest wymiana dachu.

Najpoważniejsza inwestycja, którą Gmina Miedzna planuje rozpocząć w 2021 roku to budowa sieci kanalizacyjnej w Żeleźnikach. Na ten cel  przeznaczone zostanie dofinansowanie otrzymane przez Gminę Miedzna z drugiej transzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 1,5 mln zł. 
- Brakuje nam jeszcze dość dużo środków finansowych, bo kosztorys całej inwestycji to 4,4 mln zł. Złożyliśmy też na ten cel wniosek o dofinansowanie w ramach trzeciego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i liczę na to, że uda nam  się pozyskać przynajmniej część  środków, a pozostałą kwotę  brakującą do sfinansowania inwestycji  pokryjemy ze środków własnych bądź pożyczki. W każdym razie w tym roku chcemy ruszyć z tą inwestycją, na razie czeka nas aktualizacja projektu i dopinanie spraw formalnych – dodał wójt.

Z biegiem roku mogą pojawić się dodatkowe zadania. Jeśli będzie możliwość pozyskiwania środków, gmina planuje to robić. Na remont czeka między innymi sala gimnastyczna przy Szkole Podstawowej w Miedznie, a także pomieszczenia socjalne przy Orliku.
W 2021 rok rozpoczną się długo oczekiwane prace nad gazyfikacją Gminy Miedzna. 
- Plany są optymistyczne, bo do końca roku 2021 roku zaplanowane jest dociągnięcie sieci gazowniczej przynajmniej do Zakładów Mięsnych w Żeleźnikach. Następnie oczywiście już do samej Miedzny, tutejszych instytucji, firm oraz prywatnych odbiorców – powiedział wójt Tadeusz Okulus.
 

(GWiO)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA