Zamknij

Festiwal Łochowska Jesień Poezji za nami! Rywalizowali literaci z całej Polski

11:19, 09.11.2022 . Aktualizacja: 11:20, 09.11.2022
fot. K. Prochacki fot. K. Prochacki

4 listopada odbył się po raz jedenasty Festiwal Łochowska Jesień Poezji „Przystanek Norwid”. Wydarzenie to rokrocznie obejmuje: wystawy, spotkania literackie, prelekcje, konkurs recytatorski dla młodzieży oraz literacki dla osób dorosłych, koncerty.

W tym roku Festiwal odbył się pod Patronatem Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak oraz Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego. Wydarzenie organizowane jest przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie i ma na celu kultywowanie pamięci Cypriana Norwida.

W pierwszej części tegorocznej edycji oprócz recytacji młodzieży szkół średnich odbyła się prelekcja profesora UKSW Tomasza Korpysza „Cyprian Norwid o człowieku i obywatelu” oraz emitowany był film dokumentalny „Pokój” o poecie i poliglocie bialskim Grzegorzu Szupiluku, reżyserii Macieja Szupiluka, zrealizowanego przez Tomasza Łukaszuka. Na spotkanie przybyli również sam bohater filmu wraz z reżyserem. Władze reprezentowała wiceburmistrz Łochowa – Małgorzata Łotarska.  

Na zakończenie podano i ogłoszono wyniki konkursu recytatorskiego, którego oceniała jury w składzie: aktor i reżyser Grzegorz Mrówczyński – przewodniczący jury, poetka i pisarka Joanna Jagiełło, Halina Filemonowicz – animator kultury, reżyser teatralny, przyznając następujące miejsca:I miejsce - Franciszek Mikulski – Liceum Ogólnokształcące w Łochowie im. M. Sadzewiczowej w ŁochowieII miejsce – Łukasz Milowarczyk – I Liceum Ogólnokształcące C.K. Norwida w WyszkowieIII miejsce – Gabriela Szelest - Liceum Ogólnokształcące w Łochowie im. M. Sadzewiczowej w Łochowie

Wyróżnienia otrzymali: Maria Ziółkowska -  Liceum Ogólnokształcące w Łochowie im. M. Sadzewiczowej w Łochowie,  Wojciech Nowak – XXVII Liceum Ogólnokształcące, im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, Bianka Lis - I Liceum Ogólnokształcące C.K. Norwida w Wyszkowie, Martyna Kwaśny - I Liceum Ogólnokształcące C.K. Norwida w Wyszkowie

W drugiej części Festiwalu odbył się wykład aktora i reżysera Grzegorza Mrówczyńskiego „Europejskość Norwida”, następnie odbyła się gala wręczenia nagród i prezentacja nagrodzonych wierszy deklamowanych przez Grzegorza Mrówczyńskiego oraz Joannę Jagiełło. Odczyt werdyktu dokonał przewodniczący jury Tomasz Korpysz. Statuetkę Pióro, (autorstwa Romana Kuzelyaka z Muzeum Gwizdka) wręczył dyrektor MiGOK w Łochowie Artur Lis. Festiwal zakończył się koncertem Kapeli Brodów, który nawiązywał do literatury polskiej w muzyce ludowej. Utwory inkrustowane były fragmentami listów Norwida.

W Ogólnopolskim Konkursie Literackim ,,Przystanek Norwid’’ jury w składzie: Tomasz Korpysz, Grzegorz Mrówczyński, Joanna Jagiełło, oceniało ponad 130 zestawów po trzy wiersze i przyznało następujące miejsca:I miejsce: Luiza Wilczyńska z ŁodziII miejsce: Beata Kołodziejczyk z WarszawyIII miejsce: Laura Sarnia z WrocławiaWyróżnienia za zestaw wierszy:Karolina Skrzypska z Gdańska, Mateusz Michalski z Woli Radosławskiej, Milena Gojny- Zbierowska z Chorzowa, Piotr Zemanek z Bielsko- Białej, Aleksandra Kiebasz-Chmielewska z Warszawy, Arkadiusz Stosu z KrakowaWyróżnienie za dwa wiersze w zestawie:Agnieszka Dymek z Krakowa, Magdalena Szpunar z Krakowa

Wyróżnienie za jeden wiersz:Andrzej Halicki z Białej z Białej – Podlaskiej ,Donata Witkowska -Kowal ze Strachowic,Małgorzata Borzechowska z Wejherowa,Rafał Mikołaj Krasucki z Łomży,Mikołaj Kowalski z Mysłowic,Katarzyna Nowak z Warszawy,Zbigniew Mysłowiecki z Sadownego.

Zdobywcy trzech głównych miejsc otrzymali nagrody pieniężne, statuetki pióra, pozostali wyróżnieni albumy oraz pamiątki z naszego regionu.

Dodatkowo jurorka Joanna Jagiełło wyróżniła za zestaw wierszy Mikołaja Konkiewicza z Poznania. Otrzyma on tomik poezji „Nauki przedśmiertelne” jej autorstwa. Wydarzeniu towarzyszyła wspaniała wystawa wypożyczona z Muzeum C. Norwida z Dębinek „Rok Romantyzmu Polskiego 2022” w postaci talii kart na której przedstawiono bohaterów literackich tej epoki.  

Festiwal przygotowała i poprowadziła Aneta Kowalczyk – koordynator wydarzenia. To było wspaniałe spotkanie, dzięki któremu mogli spotkać się poeci z różnych stron naszego kraju.

Fot. K. Prochacki

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%