Zamknij
REKLAMA

Konferencja prasowa: Poseł Maciej Górski o emeryturach w 2023 roku, bezrobociu...

14.50, 13.01.2023 A.K. Aktualizacja: 14.50, 17.01.2023
REKLAMA

W czwartek, 5 stycznia, w biurze poselskim Macieja Górskiego, odbyła się konferencja prasowa na temat planowanych zmian w 2023 roku. Seniorzy mogą liczyć nie tylko na waloryzację rent i emerytur, ale również na wypłatę dodatkowych rocznych świadczeń.

Spotkanie poprowadził poseł na Sejm RP Maciej Górski, który w pierwszych słowach odniósł się do kwestii wieku emerytalnego.
Minęło 10 lat jak Platforma Obywatelska podniosła Polakom wiek emerytalny do 67 roku życia. Prawo i Sprawiedliwość po dojściu do władzy zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi obniżyło wiek emerytalny. Od tego czasu kobiety mogą przechodzić na emeryturę po ukończeniu 60 lat, mężczyźni 65. Od 1 października 2017 roku, kiedy wyszła ustawa, do końca tego roku, 290 tysięcy ludzi skorzystało z możliwości przejścia na emeryturę. To oznacza, że kilkaset tysięcy ludzi rocznie nabywa to prawo. PiS jest partią wolności. Jeżeli ktoś ma życzenie, ochotę, zdrowie i takie możliwości, może pracować dłużej, bo to jest prawo do emerytury, a nie obowiązek. My to prawo i wolność Polakom zwróciliśmy – podkreślił poseł Maciej Górski.

Na konferencji mówiono również o dalszych planach dotyczących rent i emerytur. Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy emerytury i renty w 2023 roku będą podlegać waloryzacji kwotowo-procentowej z gwarantowaną minimalną kwotą podwyżki w wysokości 250 zł brutto, czyli 227,5 zł na rękę.
Najniższa emerytura od 1 marca będzie wynosiła 1445 zł netto, co brutto stanowi ponad 1500 zł, a więc jest to znaczny zastrzyk. Zgodnie z zapowiedziami pana wicepremiera Henryka Kowalczyka jest też projekt ustawy w Sejmie o emeryturach z KRUS-u. Milion emerytów z KRUS-u również odczuje wyraźnie wzrost emerytury. Polski Ład, a już niedługo będzie rok, jak funkcjonuje, podniósł kwotę bez podatku do 30 tysięcy, co oznacza, że większość emerytów i rencistów jest zwolnionych z podatku. Warto pamiętać o 13. i 14. dla seniorów. PiS dotrzymuje słowa, więc na pewno rząd zrobi wszystko, by mimo bardzo trudnych warunków makroekonomicznych wypłacić te emerytury – zaakcentował poseł.

Poseł Maciej Górski zwrócił też uwagę na niski wskaźnik bezrobocia i nierosnące ceny paliw w Polsce, które mimo zmiany podatku z 8% na 23% nadal pozostają takie same. – Jest to zaplanowane działanie, bo nietrudno sobie wyobrazić panikę, tak jak to było w przypadku wybuchu wojny, kiedy pierwszego czy drugiego dnia od jej ogłoszenia, na stacjach paliw były olbrzymie kolejki. Orlen od kilku tygodni do tego się przygotowywał. Aby go było na to stać, miał zapas rezerw finansowych, obniżył też koszt ropy rafinowanej, czyli surowca. Teraz mniej zarabia po to, żeby nie wywoływać paniki i doprowadzić do wykupywania paliwa na stacjach – zaznaczył poseł Górski.

W trakcie spotkania odniesiono się także do 2012 roku, kiedy to za minimalna pensję 1500 zł można było kupić ok. 260 litrów paliwa, dzisiaj natomiast przy minimalnym wynagrodzeniu można kupić ok. 460 litrów. – To jest różnica. Rząd zrobił co mógł. Obniżył podatki na żywność, na energię, na paliwa. Komisja Europejska postraszyła nas różnymi postępowaniami, w przypadku jeśli nie przywrócimy poziomów VAT-u na nośniki energii, stąd powrót. Część z tych rozwiązań pozostaje, nie wprowadzamy cen maksymalnych.  Obiektywne warunki nie są przez nas zawinione, ale stawiają nas w innej sytuacji. Nie my wywołaliśmy tą wojnę, robimy wszystko, by skończyła się jak najszybciej – dodał  poseł Górski.

Jednym z założeń na 2023 rok jest też kontynuacja polityki społeczno-gospodarczej. Pozwolić ma na to uszczelniony system VAT-owski, a także rosnące dochody z podatku CIT i PIT.

(A.K.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%