Zamknij

Park "Dębinka" otwarty. Łochów ma się czym pochwalić

18:50, 23.06.2020 M.M Aktualizacja: 18:51, 23.06.2020

W miniony piątek 19 czerwca nastąpiło oficjalne otwarcie łochowskiego Parku „Dębinka”. Miejsca łączącego relaks, rekreację i kulturę. W parku powstał amfiteatr, ścieżki piesze, ławeczki, plac zabaw i wyjątkowe rzeźby. 


Park „Dębinka” zlokalizowany jest w centrum miasta i staje się ulubionym miejscem mieszkańców gminy. Park ma całkowitą powierzchnię 14 hektarów, zatem spacery jego ścieżkami mogą być bardzo długie i urozmaicane. Na terenie parku został zostały wydzielone dwie strefy – rodzinno-wypoczynkową oraz rekreacyjno-sportową z dużą ilością różnorodnej zieleni – od starych drzewostanów, po kobierce kwiatów w zorganizowanych klombach. To idealne miejsce do relaksu. W strefie południowej znajduje się strefa wypoczynkowa, tereny leśne, w których zachowane są elementy dzikiego krajobrazu w formie enklaw dla zwierząt.

W parku nie mogło zabraknąć fontanny, wybudowany został amfiteatr, duży plac zabaw. Jak podkreślał burmistrz, park „Dębinka” w obecnej formie to efekt współpracy wielu instytucji, a także dofinansowania, jakie udało się pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zagospodarowanie parku kosztowało blisko 6 mln złotych, z czego 85% kwoty stanowiła dotacja. 

Po oficjalnym przecięciu wstęgi, burmistrz z „desek” amfiteatru przypomniał długą drogę, jaką musiał przejść ten projekt w drodze do realizacji. Droga ta trwała 4 lata. W 2016 roku nadarzyła się szansa na pozyskanie dofinansowania na zagospodarowanie parku. Zadanie nie było łatwe – teren, który gmina chciała przekształcić w park w dużej części należy do zasobów Lasów Państwowych. Dzięki życzliwości byłego łochowskiego Nadleśniczego Bogusława Piątka, który dziś pełni funkcję Wicedyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Łochów rozpoczął rozmowy dotyczące przekształcenia terenu leśnego w nowoczesny park. Kiedy pojawiło się porozumienie z Lasami Państwowymi, największym wyzwaniem było pozyskanie środków na inwestycję. Pierwszy nabór w NFOŚIGW okazał się nieudany. 
- Zabrakło nam kilka punktów, nie poddaliśmy się, wyciągnęliśmy wnioski i w kolejnym naborze, w grudniu 2016 roku ponownie zaaplikowaliśmy o dofinansowanie. Tym razem udało się. Byliśmy na liście, nasza radość była ogromna – wspominał burmistrz Robert Gołaszewski.

Po drodze pojawiły się jednak kolejne problemy. Umowę na dofinansowanie udało się podpisać w lipcu 2017 roku. Po wyłonieniu wykonawców, w maju 2018 roku podpisano umowę na realizację zadania. Prace zakończono pod koniec 2019 roku. 

Po podziękowaniach burmistrza, głos zabrali goście, a następnie próbkę swoich umiejętności zaprezentował międzypokoleniowy zespół muzyczny „Łochocho”. 

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%