Zamknij
REKLAMA

I Powiatowe "Narodowe Czytanie" w Węgrowie. W tym roku "Balladyna" [WIDEO]

10:43, 10.09.2020 | M.M/PW
REKLAMA

W minioną sobotę 5 września w sali konferencyjnej Starosta Powiatowego w Węgrowie odbyło się I Powiatowe Czytanie Narodowe. W tym roku para prezydencka zainicjowała czytanie „Balladyny”.

Wydarzenie zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie wspólnie z Samorządem Powiatu Węgrowskiego pod patronatem Senator RP Marii Koc. W czytanie zaangażowali się uczniowie, nauczyciele, samorządowcy i zaproszeni goście, a całość można było śledzić na żywo dzięki transmisji na Facebooku. Warto również zwrócić uwagę na niesamowitą oprawę wokalną w wykonaniu Natalii Okulus, uczennica klasy II humanistycznej wykonała dwa autorskie utwory: „Czy chciałbyś mnie pokochać” i „7 grzechów głównych”. Niesamowity talent!

Do obejrzenia jest retransmisja:

W role bohaterów wcielili się:

  • Goplana – Senator RP Pani Maria Koc
  • Kirkor – Poseł na Sejm RP Pan Maciej Górski
  • Wdowa – Starosta Powiatu Węgrowskiego Pani Ewa Besztak
  • Grabiec – Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Pan Marek Renik i członek Zarządu Powiatu Pan Tadeusz Kot
  • Alina - Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Pani Małgorzata Janiuk
  • Balladyna - Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Pani Magdalena Olszewska
  • Chochlik - uczniowie klasy III politechnicznej: Bartosz Jarosiewicz i Kamil Gąsior
  • Skierka – uczennica klasy II medycznej Julia Osmólska oraz uczennica klasy I medycznej Helena Kornatowska
  • Kanclerz – uczeń klasy II politechnicznej I LO w Węgrowie Jakub Rowicki
  • Komentarz poetycko-literacki - nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Pani Ewa Dmowska

Lekturze dramatu towarzyszyła prezentacja wykonana przez panie Urszulę Roguską i Ewę Dmowską oraz uczniów klasy drugiej biznesowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie: Patryka Osipiaka i Jakuba Gontarza. W prezentacji zostały wykorzystane materiały pochodzące ze zbiorów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, fragmenty publikacji „Leksykon Malarstwa” Wydawnictwa Muza oraz materiały z domeny publicznej.

Oprawę muzyczną I Powiatowego Narodowego przygotowała pani Agnieszka Białczak – nauczyciel wiedzy o kulturze, muzyki i filozofii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

"Balladyna" to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

(M.M/PW)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA