Zamknij

Polska młodzież z Litwy na wakacjach w Węgrowie

11:22, 08.08.2024 Aktualizacja: 11:22, 08.08.2024
fot. CDK fot. CDK

Trzeci rok z kolei z letniego wypoczynku w Węgrowie korzysta grupa dzieci i młodzieży z Litwy. Przebywający w Centrum Dialogu Kultur młodzi ludzie nie narzekają na brak angażujących zajęć.

W tygodniowych turnusach biorą udział dzieci i młodzież z Litwy w wieku od 10 do 18 lat. Od początku wakacji odbyły się już trzy takie wypoczynki, do końca wakacji odbędą się jeszcze dwa. Do CDK dwukrotnie przyjadą też uczniowie z Ukrainy.

Projekt dofinansowany jest przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Przybywająca do Węgrowa grupa dzieci i młodzieży liczy 50 osób, po 25 z dwóch, odrębnych polskich szkół z terenu Litwy. Wszyscy pochodzą z polskich rodzin (polsko-litewskich lub polsko-rosyjskich), uczą się w języku polskim i na co dzień mówią w języku ojczystym. Czują się Polakami.
Są to w większości młodzi ludzie z małych miejscowości, ale nie tylko, choć mamy ideę by wspierać najmniejsze społeczności – mówi dyrektor dyrektor CDK dr Marek Sobisz.
W tej chwili na Litwie jest próba zamykania polskich szkół i przemienianie ich na szkoły litewskie. Jest to niepewność rodziców i też znak zapytania, gdzie mają posłać swoje dziecko. Do szkoły polskiej, która może być zamknięta czy litewskiej? To są dylematy rodziców. Organizowana przez nas forma wypoczynku jest jakąś nagrodą dla uczniów, którzy w ciągu roku szkolnego angażowali się w różne formy aktywności, ale też wzmocnienie decyzji rodziców, że warto dalej posyłać dzieci do polskich szkół. A polskich szkół na Litwie jest bardzo dużo. Naszym celem jest też to, aby dzieci i młodzież poznali polską kulturę oraz tradycję, zwiedzili różne regiony w Polsce i wzajemnie się poznali jako polska młodzież pochodząca z różnych zakątków Litwy. Razem przeżywamy wiele wspaniałych chwil. Ostatnio jeden z uczestników wypoczynku o imieniu Łukasz, po powrocie z Warszawy zwierzył się, że zawsze marzył, by zwiedzić stolicę Polski. Jego marzenie się spełniło. Jest to bardzo miłe, że mogliśmy się do tego przyczynić – dodaje dyrektor.

Na grupę dzieci i młodzieży z Litwy czeka wiele atrakcji. W ramach letniego wypoczynku uczestnicy poznają zabytki Węgrowa, zwiedzają Warszawę, spacerują po Starówce, poznają różne tajniki wiedzy zamknięte w doświadczeniach i interaktywnych przyrządach wyeksponowanych w Centrum Nauki Kopernik, czy wyjeżdżają na basen do Siedlec. Poza tym biorą udział w grze miejskiej, chodzą nad węgrowski zalew, korzystają z plaży i szerokich możliwości, które oferuje Park im. Armii Krajowej w Węgrowie. Przez cały czas odbywają się zajęcia integracyjne, ogniska, grille oraz warsztaty edukacyjne i artystyczne, które prowadzą nauczycielki z powiatu węgrowskiego – Emilia Mieszała, Agnieszka Raczko i Katarzyna Damętka. Zwiedzają też Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Siedlcach, Zamek w Liwie i wspólnie się bawią.
Na każdym turnusie jest też koncert muzyczny z zabawą taneczną, podczas której na żywo występuje zespół. Występował Silvers Band, później zaś Aneta Mroczek i Marianna Humecka. Jedna z uczestniczek zagrała na wiolonczeli. I tak się czas wypełnia. Poza tym odbywają się mecze piłki nożnej, w których biorą udział chłopcy z Liwy i młodzież z Węgrowa. Podsumowaniem każdego tygodniowego wypoczynku jest wspólny taniec wykonywany na węgrowskim rynku. Tańczony przez uczniów polonez jest ostatecznym dziełem, które wieńczy pobyt w Węgrowie – dodaje Marek Sobisz.

Oprócz warsztatów muzyczno-tanecznych, polska młodzież z Litwy ćwiczy polskie łamańce językowe i bawi się w parku trampolin. Często można ich spotkać w księgarni, gdzie wybierają dla siebie najciekawsze pozycje książkowe. Wrażenia z pobytu w Polsce mają tylko pozytywne. W czwartek, 1 sierpnia koloniści udali się do Warszawy, by tam, na Rondzie Romana Dmowskiego, wspólnie z warszawiakami oddać hołd Powstańcom Warszawskim.

O tym ważnym historycznym momencie dla Polaków, opowiadał młodym ludziom kustosz ekspozycji muzealnej „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” Roman Postek.
Tu jest po prostu wspaniale. Mamy dużo zajęć, cały czas jesteśmy aktywni, każdego dnia robimy coś innego, nawiązujemy relacje, jest po prostu moc emocji. Codziennie są też bardzo smaczne obiady. W Węgrowie jestem pierwszy raz. To małe, ale bardzo ładne miasto. Chciałabym tu jeszcze przyjechać. W planach mam podjąć w Polsce studia. Mam dużo rodziny, która mieszka w różnych regionach Polski i często ją odwiedzam. Z językiem polskim nie mam problemu, bo w moim domu wszyscy mówią po polsku, moi dziadkowie, rodzice, wszyscy – mówi Daria Piekarska z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli.

Z kolei Daria Szyszkina, utalentowana wiolonczelistka z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie dodaje.
Jest tu niesamowicie. Mam w planach wiele projektów, które będą skierowane dla mniejszości polskiej. Chcę, aby nasze dzieci wyrażały swoją tożsamość i aby mogły utrwalać polską tradycję – kończy.

Codzienne aktywności polskiej grupy dzieci i młodzieży z Litwy można śledzić na stronie internetowej Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.  

(A.K./fot. arch. CDK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%