W niedzielę, 25 sierpnia, zakończył się coroczny Plener Malarski, Rzeźbiarski i Ceramiczny, organizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie we współpracy z Gminą Łochów, Sołectwem Gwizdały oraz innymi lokalnymi organizacjami. Tegoroczna edycja była wyjątkowa z kilku powodów: liczby uczestników, różnorodności artystycznych projektów oraz debiutu nowo zbudowanego pieca ceramicznego przy Muzeum Gwizdka w Gwizdałach.
Historia Pleneru: Od skromnych początków do dzisiejszej różnorodności
Plener Malarsko-Rzeźbiarski po raz pierwszy zorganizowany został 15 lat temu, w 2009 roku, przez obecnego dyrektora Miejskiego i Gminnego Domu Kultury w Łochowie, Artura Lisa, we współpracy z Pałacem Łochów. Przez lata rozrastał się i ewoluował, przyciągając zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów z różnych zakątków Polski. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 30 artystów, którzy przez dwa tygodnie pracowali nad swoimi dziełami.
Rzeźbiarskie arcydzieła w Parku Dębinka
Plener rozpoczął się 12 sierpnia w Parku Miejskim Dębinka, gdzie szóstka utalentowanych rzeźbiarzy – A. Kus z Łosiewic/Łodzi, Cz. Fankidejski z Gdańska, M. Opoka z Chodla, M. Różycki z Radomia, J. Bzdak z Łochowa oraz A. Szydlik z Nowej Osuchowej – pracowała nad monumentalnymi rzeźbami wykonanymi z 200-letnich, uschniętych dębów. Inspiracją dla twórców była sztuka starożytnej Grecji. Efekty ich pracy można podziwiać w Parku Dębinka, gdzie majestatyczne rzeźby nadają nowe życie starym drzewom.
Równolegle w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbywał się Plener Ceramiczny pod kierunkiem Czesława Fankidejskiego, absolwenta Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W plenerze uczestniczyły dwie sekcje: sekcja ceramiczna ŁUTW z Łochowa oraz Magiczna Piątka z Gdańska. Ponadto, Plener Malarski prowadzony był przez Katarzynę Balę dla sekcji ŁUTW w Łochowie oraz przez P. Marciniaka i M. Kosieradzką dla SUTW w Sokołowie Podlaskim. Na Amfiteatrze w Parku Dębinka powstał mural autorstwa Marcina Skóry z Jasiorówki, który wzbogacił lokalną przestrzeń o nowy, kolorowy akcent.
Debiut nowego pieca ceramicznego i II Jarmark Gwizdalański
Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego pleneru był trzydniowy wypał ceramiki w nowo wybudowanym piecu przy Muzeum Gwizdka w Gwizdałach. Piec, jeden z największych w Polsce wypalanych tradycyjną techniką, został zbudowany przez mistrza ceramiki Romana Kuzelyaka i jego współpracowników, inspirowany piecem z XIX wieku w Iłży. Budowa pieca była możliwa dzięki dotacji z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, której wniosek przygotowała Aneta Kowalczyk, koordynatorka pleneru.
Zwieńczeniem pleneru był II Jarmark Gwizdalański, który odbył się 25 sierpnia. Impreza przyciągnęła licznych mieszkańców i turystów, oferując barwne stoiska z rękodziełem artystycznym, takim jak rzeźby, szydełkowanie, kwiaty materiałowe, biżuteria i ceramika, oraz lokalne specjały kulinarne. Uczestnicy mogli spróbować tradycyjnych serów, swojskiego smalczyku, pierogów, pyz, ciast i miodów, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Wysokie Obroty”.
Podczas jarmarku wystąpiły lokalne zespoły muzyczne: Zespół Śpiewaczy Gwizdalanki, Łocho ho!, Jacek Czarnacki, Zespół ludowy Miedzianianki, Sadownianki oraz Zespół Tańców Historycznych z MDK Przasnysz, który zaprezentował tańce narodowe, takie jak Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek i Krakowiak. Nie zabrakło również Pokazu Pierwszej Pomocy, który przeprowadziła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Gwizdał.
Organizatorzy Pleneru – Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, Gmina Łochów, Sołectwo Gwizdały, KGW „Wysokie Obroty”, OSP Gwizdały, Zespół „Gwizdalanki” oraz SP im. W. Witosa w Gwizdałach – mogą być dumni z tegorocznej edycji. Wydarzenie nie tylko wzbogaciło kulturalne życie lokalnej społeczności, ale również przyciągnęło uwagę wielu gości spoza regionu, promując Łochów jako ważny ośrodek kulturalny na mapie Polski.