Zamknij
REKLAMA

"Białe ceryfikaty" w Gminie Liw, czyli premia za bycie eko

11:54, 12.01.2021 | GM Liw
REKLAMA

Ustawa o efektywności energetycznej daje możliwość podmiotom, które realizują inwestycje w wyniku których następuje zwiększenie efektywności energetycznej uzyskanie świadectw efektywności energetycznej czyli uzyskanie tzw. „białych certyfikatów”. 


Jest to pewnego rodzaju premia za działania mające na celu oszczędność energii tak elektrycznej jak i energii cieplnej. W ostatnich latach Gmina Liw poczyniła szereg inwestycji w tym zakresie, w szczególności dotyczą one termomodernizacji budynków oświatowych, dzięki czemu znacznie zmniejszone zostało zużycie energii cieplnej co zostało wykazane w audytach energetycznych, które są podstawą do ubiegania się o „białe certyfikaty” w Urzędzie Regulacji Energetyki. Świadectwa te są swego rodzaju papierami wartościowymi, które mogą być spieniężone na Towarowej Giełdzie Energii a kupowane są przez firmy, które zanieczyszczają środowisko i są zobowiązane do rekompensat finansowych z tego tytułu.

Nasza Gmina w ostatnim czasie sprzedała na Towarowej Giełdzie Energii uzyskane z Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa efektywności energetycznej dzięki czemu do budżetu gminy trafiło 85 tys. zł.

(GM Liw)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA