Przed nami niezwykle interesujący weekend! Dni Węgrowa, Turniej Rycerski na Zamku w Liwie, a to nie wszystko - sprawdź, co będzie się działo w najbliższych dniach!
Sobota
Najbliższy weekend można spędzić naprawdę aktywnie. Spójrzmy najpierw na Dni Węgrowa - już od rana na płycie rynku będą rosły kolejne stoiska, m.in. festynowe, rękodzielnicze czy gastronomiczne. Na scenie zabawa rozpocznie się o godz. 16 koncertem przebojów dla dzieci. O 17:30 wystąpią uzdolnieni soliści z Węgrowa i okolic, a o 18:15 na scenę po raz pierwszy wyjdzie zespół Babylon ze swoim cover show zespołu Boney M. O godz. 19 nastąpi uroczyste otwarcie Dni Węgrowa przez władze miasta. O 19:15 na scene powróci Babylon z drugą cześcią koncertu.
O 19:45 wystąpi lokalny zespół rockowy HA-TA, a na 21 zaplanowano koncert gwiazdy wieczoru - zespołu Feel. Wydarzenie zakończy duet - Dj Lomax i Dj Mirosław Urban, od 22:30 zaproszą mieszkańców do tańca klubowymi i tanecznymi hitami.
Niedziela
W niedzielę w ramach Dni Węgrowa jak zwykle przychodzi czas na bardziej uroczyste obchody. Tym razem rozpoczniemy je odsłonięciem pamiątkowego dzwonu na Skwerze Dmowskiego (przed budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego), wykonanego przez Odlewnię Braci Kruszewskich.
O 10:30 odbędzie się Msza Święta w 80. rocznicę wyzwolenia Węgrowa przez AK, a o 12:00 przy Pomniku Armii Krajowej rozpoczną się uroczystości upamiętniające wydarzenia tamtych dni.
O godz. 13 odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Węgrowa, podczas której wręczone zostaną godności miejskie i odznaczenia dla zasłużonych mieszkańców. Dni Węgrowa zwieńczy Piknik Historyczny, który odbędzie się o godz. 15 na placu przed Węgrowskim Ośrodkiem Kultury.
W sobotę do wybory mamy także XXI Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny na Zamku w Liwie. Kultowe już wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 11:30 i potrwa do 22:00. Uczestnicy będą mogli podziwiać niezwykłe pokazy, które przeniosą ich w czasy fundatora zamku, księcia Janusza I Starszego. Najbardziej utalentowani rycerze polskiego rycerstwa staną do rywalizacji o główną nagrodę: Pierścień Księżnej Anny.
W programie turnieju znajdą się:
Punktem kulminacyjnym będzie bitwa o zamek, która rozpocznie się o godzinie 19:00 oraz uroczyste przekazanie przez Krzysztofa Szczegłowa, kolekcjonera i darczyńcę Muzeum Zbrojowni, wspaniałej kolekcji broni białej, składającej się z ponad 800 bagnetów. Ta kolekcja, powstała dzięki wieloletniej pasji zbieracza, uczyni Muzeum Zbrojownię jednym z najważniejszych miejsc w Polsce dla miłośników broni białej.
O godzinie 20:00 na dziedzińcu zamku odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Roderyk, który zabierze słuchaczy w muzyczną podróż do średniowiecza.
Podczas turnieju będzie również możliwość zwiedzania Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. W barokowym dworku można obejrzeć zbrojownię i gotyckie piwnice, a z wieży podziwiać malowniczy krajobraz doliny Liwca. Na wieży znajduje się wystawa „Zdzisław Beksiński - od fotografii do fotomontażu komputerowego”, a w gotyckich piwnicach wystawa „Tadeusz Kościuszko. Naczelnik Wolności”.
Bilety wstępu na Turniej kosztują 10 zł. Wejście na ekspozycje muzealne odbywa się według cennika Muzeum.
W sobotę 10 sierpnia o godz. 19, dla miłośników podróży, reportaży i ciekawych historii odbędzie się niezwykłe spotkanie z Ireneuszem Kaługą, który odwiedził Krym w 2013 roku, tuż przed inwazją Rosji. Jego wyprawa miała charakter ornitologiczny, zatem prelekcja będzie stanowić wyjątkową gratkę dla miłośników natury.
- Ireneusz Kaługa to podróżnik i fotograf, długoletni prezes zarządu Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian". Wybrał się na Krym w towarzystwie podobnych sobie pasjonatów, jest znaną postacią zwłaszcza w środowisku ornitologów. Jego specjalnością jest ochrona bociana i badania nad tym gatunkiem nie tylko w Polsce, ale także na Ukrainie i Białorusi.Sam Półwysep Krymski to niezwykła kraina odznaczająca się unikalnymi krajobrazami, która była niegdyś siedzibą chanów tatarskich, później głównym regionem turystycznym Rosji, ZSRR i w końcu niepodległej Ukrainy. Obecnie wyprawy w te piękne strony uniemożliwił zabór Krymu przez Rosję i tocząca się obecnie wojna z najeźdźcą. - zapraszał Roman Postek za pośrednictwem strony Centrum Dialogu Kultur na FB.
Jesteś organizatorem wydarzenia lub wiesz o innym zaplanowanym evencie, o którym nie wspomnieliśmy? Daj znać: [email protected]!